Avaldatud: 23. oktoober 2012Kategooriad: Uudised

Tulundusühistu Eesti Mahe ja talupidajate keskliidu ühine plaan panna Eesti suuremate linnade kaubanduskeskuste 35 toidupoodi aastaga üles mahepiimaautomaadid ootab veel teostamist.

Kui Tallinnas, Tartus, Rakveres ja Keilaski lubatud seadmed töötavad, siis Pärnus on mullu oktoobris laialt reklaamitud tõotus täitmata. Tõsi, enamikus siinsetest toidupoodidest on töötlemata mahe pudelipiim müügil.

„Kõigepealt tahan öelda, et me ei ole korrigeerinud püstitatud eesmärki jõuda Eestis 35 piimaautomaadi ülespanemiseni,” tõdes Eestimaa talupidajate keskliidu peadirektor Kaul Nurm. „Miks neid siis juba pole? Eelkõige selle tõttu, et pangad ei olnud nõus nii suurt projekti korraga krediteerima.”

Nurm täpsustas, et idee võinuks sootuks teostamata jääda, sest pankadele oli see tundmatu valdkond ja nad olid väga skeptilised laenu andma: neil puudus usk, et tarbijad hakkavad toorpiima ostma.

Eestimaa talupidajate keskliidu peadirektor meenutas, et pikkade läbirääkimiste järel pank siiski leebus andma krediiti kahes jaos. Kõigepealt avati krediidiliin esimese 15 automaadi suhtes, neist 14 on üles pandud ja töötavad nii Selveri ketis kui Eesti tarbijateühistute keskühistu süsteemis.

„Töötavate automaatide läbimüügi pealt otsustavad pangad järgmise laenu,” nentis Nurm. „Praegu on meil anda pankadele suhteliselt positiivne info ja isiklikult loodan, et uus krediidiliin järgneva 20 automaadi suhtes avatakse veel käesoleval aastal.”

Kui keskliidu peadirektori ootus täitub, laieneb automaatide geograafiagi, sealhulgas Pärnusse.Usku ürituse edusse süstib peadirektori väitel eelkõige see, et kuigi piimamüügiautomaadid on kallid, on mahepiima tarbijaid palju. See omakorda lubab loota, et kasvab piimatootjate hulk, millega kaasneb väljavaade laiendada piimaautomaatide võrku.

„Kindlasti ei hakka kogu Eesti tarbima üksnes toorpiima, seega jääme oma 35 automaadiga siiski nišši täitma joogipiimaturul,” ütles Nurm. „Kui tarbimine järk-järgult kasvab, oleme kindlasti valmis müügivõrku laiendama.”

Tõsi, töös olevatel piimaautomaatidel on ilmnenud tehnilisi probleeme, millele otsitakse lahendust koos valmistajatehasega, ent Nurme kinnitusel on ajutised raskused eesmineja teel paratamatud.

Selles, et Eesti on kõnealuses vallas pioneer, pole Nurme väitel kahtlust: enamikus Euroopa Liidu riikides pole veel mõeldud mahepiima müümisele automaadist.

Urmas Hännile, Pärnu Postimees (23.10.2012)

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/