Avaldatud: 4. detsember 2013Kategooriad: Uudised

Põllumajandustoodete müügihind suurenes kolmandas kvartalis enam kui tootmiseks vajalike sisendite ostuhind.

Põllumajandussaaduste tootjahinnaindeks ületas kolmandas kvartalis tootmisvahendite ostuhinnaindeksi, selgub põllumajandussektori kolmanda kvartali ülevaatest.

"Suurim tootjahinnaindeksi tõus võrreldes eelmise aasta sama ajaga oli tänavu kolmandas kvartalis kartulil ja piimal, vastavalt 133,3 ja 22,6 protsenti. Tootjahinnaindeksi langus oli suurim tehnilistel kultuuridel, mille hinnaindeks langes 29,8 protsenti," ütles põllumajandusturu korraldamise osakonna juhataja Mai Talvik.

"Kartuli kõrge hind tulenes ebasoodsatest ilmastikuoludest Euroopas, piima kõrget hinda soodustas jätkuvalt suur nõudlus piimatoodete järele nii Euroopa Liidus kui ka maailmaturul," lisas ta.

Tootjahinnaindeks suurenes kolmandas kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 12,1%, sh suurenesid taimekasvatussaaduste tootjahinnad 8,4% ning loomakasvatussaaduste tootjahinnad 15,1%. Tootmisvahendite ostuhinnaindeks suurenes 2,2%.

Põllukultuuride kasvupind oli tänavu statistikaameti esialgseil andmeil ligi 577 500 hektarit, mis on 1,5% suurem kui eelmisel aastal. "Ministeeriumi prognooside kohaselt kujuneb teravilja kogusaagiks käesoleval aastal umbes 922 000 tonni, mis on samal tasemel eelmise aasta kogusaagiga. Teravilja kokkuostuhinnad olid septembris aga 20-25 protsenti madalamad kui eelmisel aastal," sõnas Talvik.

Piima toodeti tänavu üheksa kuuga ligi 570 500 tonni, mis on 5% enam kui eelmise aasta samal perioodil. Piima keskmine kokkuostuhind oli käesoleval aastal 329 eurot tonn, mis on 10% kõrgem kui eelmise aasta samal perioodil. 

 Indrek Kald,
Äripäev Online, 04.12.2013 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/