Avaldatud: 15. jaanuar 2016Kategooriad: Uudised

Maaelu Edendamise Sihtasutus
PRESSITEADE
15.01.2016

MES toetas seakatku leviku riski vähendamiseks 121 seakasvatajat

Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES) toetas 2015. aastal 121 väikese seakasvatuse omanikku, kes soovisid tegevuse lõpetada seniks, kuni seakatku riski vähendamiseks kehtestatud bioohutusnõuded on täidetud. Lisaks toetati seakasvatajatele tasuta nõustamist bioohutusmeetmete tõhustamiseks.

„Bioohutusmeetmete range järgimine seakasvatustes on ainus viis, kuidas tõkestada seakatku levikut ja hoida ära suuremat kahju seakasvatussektorile. Läbi Maaelu Edendamise Sihtasutuse antava toetuse said väiksemate karjade omanikud võimaluse seakasvatusest väljuda, sest vaid mõne sea omanikule tähendanuks uute bioohutusnõuete täitmine ebamõistlikult suurt investeeringut,“ ütles MESi juhatuse esimees Raul Rosenberg. „Samas pole kohta kompromissiks, sest bioohutusnõudeid mittetäitev seakasvatus on oluline riskiallikas ka teistele seakasvatajatele.“

MES toetas väikese ja keskmise suurusega ettevõtjaid ja eraisikuid, kes soovisid seakarja likvideerida ja lõpetada seakasvatamise seniks, kuni seakatku oht on möödas või karmistunud bioohutusnõuded täidetud. Toetust maksti 1 €/kg elussea kohta, kuid mitte rohkem kui 4000 eurot ühe taotleja kohta.

Kokku esitas 121 seakasvatajat MESile 133 taotlust 498 sea kohta ning toetusi maksti välja enam kui 45 000 euro ulatuses. Taotlusi esitati 12 maakonnast, enim taotlusi tuli Pärnumaalt (30 taotlust) ja Põlvamaalt (29 taotlust). MES maksis toetusi omavahenditest.

Lisaks andsid MESi konsulendid perioodil 6. august – 10. detsember kahe tunni ulatuses tasuta nõuannet 101 seakasvatajale, kellele pakuti välja lahendusi kriitilises olukorras toimetulekuks. Nõu anti põllumajandusettevõtjatele ja eraisikutele, kes tegelesid sigade pidamisega põllumajandusloomade registri andmetel ning soovisid teavet sigade Aafrika katku  ennetamiseks vajalike bioohutusmeetmete kohta. Enim nõustati seakasvatajaid Pärnumaal (29) ja Järvamaal (22).

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioturvalisuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta. Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750.

Lisaks:
MES: Väikesed seakasvatajad saavad seakatkuga võitlemiseks toetust

Pressiteate edastas
Eva Patune
Maaelu Edendamise Sihtasutus
eva.patune@mes.ee
tel 648 4064

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/