Avaldatud: 20. jaanuar 2016Kategooriad: Uudised

Maaeluministeerium
PRESSITEADE
19.01.2016

Odavnenud toorpiim mõjutas piimatööstuste majandustulemusi

Piimatööstuste poolt kokkuostetava toorpiima hind langes 2015. aasta kolme kvartaliga 32% võrra, mis on Euroopa Liidus üks suurimaid langusi, selgub Maaeluministeeriumis koostatud Eesti piimatöötlemise sektori 2015. aasta üheksa kuu ülevaatest.

„Piimatööstuste majandustulemusi on mõjutanud oluliselt langenud toorpiima kokkuostuhind,“ ütles Maaeluministeeriumi kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand.

Piimatööstuste toodang püsis eelnenud aastaga samal tasemel, kuid toodangu rahaline väärtus on vähenenud. Piimatööstused tootsid mullu kolme kvartaliga esialgsetel andmetel 227,9 miljoni euro väärtuses piimatooteid, mida oli 15,2% vähem kui aasta varem samal perioodil. „See näitab väljamüügihindade langust. Viimane selline suurem langus toimus 2009. aasta kriisi ajal, kui toodangu rahaline väärtus langes ligi 20%,“ selgitas Kand.

Piima ja piimatoodete ekspordi rahaline väärtus vähenes võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 34,9% võrra 102,0 miljoni euroni. „Varasemast enam suunati toodangut ekspordi vähenemise arvelt siseturule, mille nõudlus piimatoodete osas on püsinud tugev,“ selgitas Kand. 9 kuu kokkuvõttes vähenes piimatööstuste müügitulu 16,6% ning sektori kogukulu 19,2%, seda peamiselt tooraine madala hinna ja sektori enda kärbete tulemusena.

Piimatöötlemise sektori moodustavad Eestis Statistikaameti andmetel ligikaudu 25 töötlemisettevõtet ja talu, millest suurtööstuse (tööga hõivatud 100 või rohkem inimest) osakaal on 20%.

Vaata: Eesti piimatöötlemise sektori 2015. aasta üheksa kuu ülevaade

Teate edastas:
Merje Tammsaar
Maaeluministeerium
avalike suhete osakond
tel 625 6108

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/