Avaldatud: 25. veebruar 2013Kategooriad: Uudised

Ida-Virumaa Toila valla Mägipõllu talu peremees Sander Sarap võttis esimesena Eestis kasutusele mahepõllu umbrohuniiduki CombCut, mille valmistasid Rootsi talumehed.

“Maheviljelust ongi kogu aeg takistanud umbrohtude tõrjumise keerukus ilma kemikaalideta – see on olnud alati aeganõudev, kallis ja vähese efektiivsusega,” räägib taluperemees, kes kasvatab 206 hektaril mahekaera ja peab 33 herefordi.

Imemasinate peale sattus Sander Sarap Soomes töötades, kui külastas üht sealset messi. Meest vaimustasid tehnoloogilised lahendused, mis teevad mahetootmise korrapealt hõlpsamaks. Nimelt on umbrohuniiduki CombCut välja töötanud Rootsi mahetalunike ühendus, ökokultivaatori Kvick Finn aga Soome talumehed.

Nüüd ongi Toila valla talumees esimesena Eestis võtnud kasutusele põhjanaabritest talumeeste nupukad leiutised. Rootslaste patenteeritud umbrohuniiduk CombCut võimaldab niita umbrohtusid kasvava teravilja seest.

CombCut näeb välja nagu kombaini heeder, mille külge on paigutatud ridamisi teravad noad, mis paigal seisavad. Oras läheb nugade vahelt läbi, samas kõik vartega umbrohud nugade vahelt läbi ei mahu ja need lõigatakse läbi. Harjastega tõmmatakse aga nugade küljest lahti kõik umbrohuvarred.
 

Loe edasi täispikka artiklit Maalehest 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/