Avaldatud: 30. september 2013Kategooriad: Uudised

Eesti maaülikooli värske uuringu tulemuste põhjal võib väita, et väga paljudes Saaremaa lambakarjades on levinud lammaste mao-sooletrakti parasiidid, mis mõjutavad loomade tervislikku seisundit ning pärsivad lambakasvatuse tulukust.

Eesti saartel lammastel seedekulgla parasiite käsitleva uuringu käigus koguti 2011–2012 aastal proove kokku 46 lambafarmist, milledest 21 asus Saaremaal, 18 Hiiumaal ja seitse Vormsi saarel. Ümarussidest tuvastati pihtussiliste nakkus 94,6% lambakarjades ja varbussiliste nakkus 70,7% karjades. Ainuraksetest parasiitidest olid levinumad eimeeriad (94,6%), järgnesid giardiad (69,6%) ja peiteoslased (60,9%). Paelussi esines peaaegu igas neljandas lambakarjas, kirjutab Saarte Hääl.

Maaülikooli Veterinaarmeditsiini ja Loomakasvatuse Instituudi teadur ja uuringu üks läbiviijatest Erika Mägi ütles, et üldiselt ei ole olukord siiski nii hull, kui arvuliselt võib tunduda. “Rohusööjatel on alati teatud nivoo looduslikelt karjamaadelt korjatud parasiite, mis ei tähenda alati haiguslikku seisundit,” lausus Mägi.

Samas näitas uuring, et ligi pooled lambapidajatest ei pidanud vajalikuks teha lammaste uuringuid ja ravi juhul, kui loomadel puudusid haigussümptomid. “Väga palju on sellised ökomajandeid, kus umbropsu profülaktilist ravi ei tehta, kuigi karja tervishoidu tuleks kontrollida regulaarselt ja viia proove laborisse uurida,” rääkis teadlane. Ka tuleks nakatunud loomad terveks ravida enne karjamaale laskmist ja enne lautatoomist sügisel.

Maaleht, 30.09.2013

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/