Avaldatud: 24. mai 2012Kategooriad: Uudised

Alanud on registreerimine iga-aastasele viljelusvõistlusele, kus saarlastest lubavad oma oskused proovile panna võistluste mitmekordne võitja Kaido Kirst ja mullu eduka debüüdi teinud Kõljala POÜ.

Valjala valla Nuudi talu peremees Kaido Kirst ütles, et kavatseb sel aastal võistlustest osa võtta Kallemäel asuva 17 ha suuruse rukkipõlluga. Sügisel külvas ta põllule esmakordselt hübriidrukist ("Visello"), mis on Eestis andnud märkimisväärseid saake, üle seitsme tonni hektari kohta. Seni vaid tavalisi rukkisorte kasvatanud Kirst on parimatel aastatel saanud umbes neli tonni hektarilt, üldiselt kipub saak jääma kolme tonni kanti.

"Tahan "Viselloga" saada suuremat saaki kui tavasortidega, aga kas ma just seitse tonni saan, on iseasi," rääkis talunik, kelle sõnul on rukkipõllul ka pisut talvekahjustusi, kuigi üldpilt on siiski korralik.

Kuigi "Visello" on väga hea saagikusega, on selle sordi miinuseks suured kulud seemnele, sest igal aastal tuleb osta uus seeme. Ka on hübriidrukis tavasortidest kehvem talvituja. Vahepealsetel aastatel, kus sulamaale sadas paks lumi ja eriti just nisukülvid kippusid hävima, oleks erinevalt tavarukkist ilmselt hävinud ka hübriidrukis, arvas Kirst.

Nuudi talu peremees ütles, et üldiselt on tal ka korralikke rapsilappe, aga need on võistlustel osalemiseks liiga väiksed.

Kõljala POÜ juht Tõnu Post lubas viljelusvõistlustel osaleda Kõljala kandis asuva 20 hektari suuruse rukkipõlluga, kuhu on külvatud Eestis aretatud tavasort "Elvi".

"Rukis on mul väga ilus ja loodan ka ilusat saaki saada," ütles Tõnu Post, kelle sõnul asub tänavune rukkikülv samal põllul, kus möödunud aastal kasvas viljelusvõistlustel kolmanda koha toonud taliraps. "See põld ei ole teistest parem, lihtsalt nii juhtus," lisas ta.

Tõnu Post märkis, et sel aastal ei ole tal piisavalt suurt talirapsipõldu, millega võistlema minna. "Rüps on ka ilus, aga rüps võistluste alla ei käi."

Ajakiri Maamajandus, ettevõtted Baltic Agro ja Farm Plant Eesti ning Eesti põllu- ja maamajanduse nõuandeteenistus kuulutasid välja järjekordse viljakasvatajate võistluse.

Seekordsel võistlusel saab panna proovile oma teadmised ja oskused nisu, rukki, õlleodra ja rapsi kasvatamisel. Võisteldakse tavakohaselt saagikuse ja tulukuse kategoorias.

Selleks et osaleda, tuleb viljakasvatajal valida välja oma parim põld, mille pindala on vähemalt 5 ha. Osaleda võib mitme kultuuriga. Kasvuperioodi lõpuks tuleb deklareerida võistluspõllul tehtud kulutused.

2011. aasta viljelusvõistlustel sai Kaido Kirstu Nuudi talu nisuarvestuses neljanda koha ja kolmanda koha väärilise suvirapsisaagi. Kõljala ühistule jäi kolmas koht talirapsi arvestuses.

Kahel eelneval aastal oli Kaido Kirst tulnud suvirapsisaagiga esikohale.

Ain Lember, Saarte Hääl

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/