Avaldatud: 22. november 2012Kategooriad: Uudised

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder ütles eile hilisõhtul Riigikogu ees kõneledes, et Eestil tuleb endalt küsida, kus on tasakaal tööstusliku tootmise ja traditsiooniliste peretalude vahel ning kuidas säilitada toidutootmine ja maaressursside eesmärgipärasem kasutamine.

Põllumajandusministri sõnul on ebavõrdsetes tingimustes olnud Eesti põllumajanduse ellujäämise hinnaks madalamad palgad, suurem töökus, tootmise kiire kontsentreerumine ja tööstuslikuks muutumine, millega on kaasnenud peretalude keeruline olukord, teatas põllumajandusministeerium.

„Efektiivse suurtootmise kõrval vajame aga ka maa-asustust ja maastikupilti säilitavat ning põllumajanduslikku tootmist mitmekesistavat väiketootmist, peretalusid,“ rääkis Seeder ning möönis, et Eesti toiduga varustamine, ekspordiks tootmine ning kaasaegseima tehnika kasutuselevõtt jäävad lähitulevikus suuresti suurtootjate kanda.

„Eesti suurpõllumehi tuleb tunnustada, et ollakse võimelised arenema ja isegi konkureerima Euroopa parimatega. Aga Eesti areng, kus väikesed muutuvad suuremaks või lõpetavad ja suured ostab ära väliskapital, ei vasta meie rahvuslikele huvidele.

Mida rohkem oleme peremehed-omanikud omal maal, seda suuremad on eeldused edukaks maaelu arenguks.

Toidujulgeoleku parim tagatis on konkurentsivõimeline põllumajandus. See eeldab võrdseid konkurentsitingimusi. Euroopa Liidu uue finantsperioodi läbirääkimisdokumendi viimases versioonis kirjutatakse, et „otsetoetuste võrdsemal jaotamisel liikmesriikide vahel võetakse arvesse ikka veel eksisteerivaid erinevusi palgatasemetes, ostujõus, põllumajandussektori väljundites ja sisendite hindades“.

Jääb arusaamatuks, kuidas on võimalik, et neid näitajaid arvestades on riikides otsetoetused niivõrd erinevad,“ rääkis Seeder.

Põllumajandusminister kinnitas, et Eesti soovib võrdseid konkurentsitingimusi.

„Sissetulekute ja elatustasemete erinevuste põlistamine erinevate otsetoetustega ei saa olla ühise põllumajanduspoliitika eesmärk. Eesti ei soovi suuremaid toetusi, vaid võrdseid võimalusi EL siseturul,“ ütles Seeder.

Delfi.ee, 22.11.2012

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/