Avaldatud: 7. juuni 2013Kategooriad: Uudised

Kommentaar 03. juuni analüüside alusel

Loodus on õhusoojaga helde olnud. Eelmisel nädalal (22. kalendrinädal) lisandus efektiivseid temperatuure 92-95 kraadi, mis on tavalisest kaks korda enam. Heade kasvutingimustega kaasnes heintaimede kiire kasv ja areng. Kuivaine saak suurenes nädalaga kõrrelistel 1,2 ja kõrreliste-liblikõieliste segukülvidel 2,0 t/ha. Kõrrelised heintaimed on loomise faasis ja edasise massi juurdekasvuga kaasneb toiteväärtuse kiire vähenemine. Nädala kestel vähenes seeduvus 0,5-0,8 % võrra päevas ja on kõrrelistel ning segukülvidel väiksem kui 65%.

Proteiinisisaldus on rohus normi piires (üle 15%), kuid vähenemine oli kõikidel taimikutel ulatuslik (0,7-1,1% võrra päevas) ja kiusisalduse tõus erakordselt suur. Soovitavalt ei võiks ADF% lüpsikarja rohusilos olla üle 31-32%. Esitatud nõudele vastab liblikõieliste-kõrreliste rohi – kõrrelistel on see suurem, punasel ristikul väiksem.

Liblikõielistel on kasv ja areng samuti hoogustunud. Optimaalse niiteaja määramisel tuleb olla lutserni kasvatamisel hoolsam, sest lutsernil on biomassi akumulatsioon vartesse kiirem ning taimede kokkukasvamisel jääb alarindes valgust vähemaks millega kaasneb lehekeste varisemine. Optimaalne I niite aeg lutsernil oli eelnevatel aastatel instituudi katsetes õitsemise algul (ef temp 280-3400 ) ja varasel punasel ristikul õitsemise algusest kuni täisõitsemiseni (ef temp 350-3800 ).

Sileerimistingimused on sellel nädalal head. Õhutemperatuur on kõrge ja relatiivne õhuniiskus on päeval alla 40%, mis loob soodsad tingimused massi närvutamiseks.

Uued proovid võetakse analüüsimiseks 10. juunil.

Kommenteeris
Uno Tamm
EMVI vanemteadur
 

Vaata rohuproovide analüüsi tabelit – 03.06.2013 pdf-failina siin

Põllumajandusuuringute Keskuse kodulehel – Siloseire 2013
http://pmk.agri.ee/index.php?valik=50000&keel=1&template=template2.html

 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/