Niiske, kõikuva temperatuuri ja vähese päikesega suvi soodustab taimehaiguste ning -kahjurite levikut. Aianduspoodides leidub rohtu kõige vastu, kuid siiski peab vastavaid vahendeid kasutama vastutustundlikult.
Enne kui käsi mürgi järgi sirutada, tuleks kindlaks teha vältimatu vajadus: lihtsalt igaks juhuks oma aeda pritsida ei ole mõtet. Samuti on hea teada seda, et enamik tavakasutajale vabalt saada olevaid putukamürke on niinimetatud kontaktmürgid, mis tähendab, et nad tapabad vaid kokkupuutel kahjuriga. Seega, kui taimelehed on augulised ja kedagi neid auke närimas ei ole, laseme mürgi lihtsalt vabasse loodusesse, ilma igasuguse kasutegurita.
Lisaks peab hoolega vahet tegema fungitsiidil, herbitsiidil ja insektitsiidil. Vastavalt siis seenhaiguset raviks, umbrohutõrjeks ja putukatõrjeks. Oluline on teada, et fungitsiidiga putukaid ja umbrohtu ei tõrju ja sama käib ka teiste gruppide kohta: igale konkreetsele probleemile tuleb kasutada sepetsiaalselt selle probleemi tarbeks mõeldud vahendit.
Erinevaid taimekaitsevahendeid tohib enamasti ka omavahel kokku segada, kuid enne lahuse tegemist tuleks seda alati siiski uurida. Lahuse segamisel on oluline reegel, et fungitsiid lisatakse alati esimesena ja hiljem siis vajaduse järgi teised mürgid.
Aeda mürgitades tuleks hoolega järgida ohutusnõudeid ja seda, et söödavate kultuuride seest ei kao mürk väga lihtsalt ega kiiresti. Kõik, mis on kahjulik taimehaigustele ning putukatele, ei ole kindlasti tervislik ka inimorganismile. Täielikult tuleb vältida lahuse sissehingamist prisimise käigus ning kokkupuudet palja nahaga. Koduloomad ja lapsed võiks hoida tegevusest ja taimedest eemal ka veel mõnda aega pärast mürgitamist.
Marju Vitkar, 23.07.2014, Delfi.ee