Avaldatud: 3. juuli 2014Kategooriad: Uudised

Sauga valla Eedu-Enno talu peremehe, agronoom Eduard Jaanseni (pildil) algatusel kutsuti taas kokku Läti ja Leedu kolleegid, seekordne kolme riigi agronoomide kokkusaamine oli juubelihõnguline, toimudes 25. korda.

Koduriiki esindas Pärnu- ja Raplamaalt 28, lätlasi kuus ja leedulasi 29 taimekasvatuse spetsialisti. Kohtumine algas Viljandimaal Olustveres teenindus- ja maamajanduskoolis, kus varem õpetati agronoome.

Olustvere mõisapargi ja ümbruskonna põldudega tutvumise järel sõitsid kolme riigi agronoomid Vändra osaühingusse ja huvitusid Sõõrike farmikompleksis sellest, kuidas toimub suurtootmise juures üle tuhandepealise lüpsikarja suvine söötmine ja neile talvesööda varumine.

Kokkutuleku avamine ning Eesti, Läti ja Leedu lippude mastitõmbamine jäi õhtutundidesse, Lemmerannas pidas tervituskõne Pärnu maavanem Andres Metsoja.

Eduard Jaanseni jutu järgi algasid kolme Balti riigi agronoomide sõprussuhted nõukogude ajal, kui omavahel suhtlesid Pärnu- ja Raplamaa kolleegid ning kummalgi tollasel rajoonil olid omakorda sõprussidemed nii Lätis kui Leedus. Vastastikku käidi külas, aeti erialajuttu, vaadati oma silmaga, mis kolleegidel hästi, ja märkamata ei jäänud seegi, millest kui halvast kogemusest ise õppust võtta.

Jaansen rääkis, et riigikorra muutudes ja rahareformi järel 1990. aastate alguses tekkis suhtlemisse väike tõrge, aga sellest saadi üle ja tava on püsinud veerandsada aastat.

“Ühe teemana rääkisime sellest, et Eestis on agronoomide õpetamine varju jäänud, see tase, mis maaülikool taimekasvatusspetsialistidele annab, on võrreldav nõukogudeaegse tehnikumiharidusega,” nentis Jaansen. “Leedus on agronoomide koolitamine järje peal, neil on agronoomide liit, mis suhtleb Lääne-Euroopa teiste kutseühendustega, Lätis hakati taas agronoomiat kõrgkoolis õpetama.” 

Balti kolleegid huvitusid päevasel ringsõidul sellest, kuidas mõjub saagikusele taimekaitsevahendite kasutamine, ja olid üllatunud ilusatest viljapõldudest, kehvast suvealgusest hoolimata.

Tuleval aastal kohtuvad kolme riigi agronoomid Leedus Šiauliai rajoonis. 

Silvia Paluoja,03.07.2014, Pärnu Postimees, lk 4.

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/