Avaldatud: 10. juuli 2014Kategooriad: Uudised

 Kartulimardikas levib tä­navu eriti laiaulatuslikult, seepärast on mitmed põllume­hed selle putuka hävitamiseks ja tõrjumiseks ka keemilisi vahendeid kasutanud.

Torma vallas Rääbisel asuva põllumajandusettevõtte Raja Potato juhataja Ain Aru sõnul levib kartulimardikas sel suvel eriti hoogsalt.

Liigub jõudsalt edasi

"Oma kartulipõldudel tegi­me tõrjet ja eks mõnel määral aitab see nende arvukust ka vähendada," ütles Aru. "Möö­dunud talv oli kartulimardikale soodne ja küllap on need putu­kad viimaste päevade soojade ja tuultega ka jõudsalt edasi liikunud."

Eesti Taimekasvatuse Ins­tituudi Jõgeva alevikus paik­nevatel kartulipõldudel on mardikat üldiselt korjates likvideeritud. "Tänavu oli aga mardikaid sedavõrd palju, et enne jaanipäeva tuli putuka­tõrjet teha. Tundub, et selleks korraks oleme nüüd neist jagu saanud," lausus instituudi direktor Mati Koppel.

OÜ Hansukartul juhataja Hans Tamm ütles, et pole oma põldudel tänavu mardikaid avastanud. "Küllap on sellel mitmeid põhjusi. Paljugi ole­neb sellest, kuidas mardikad talvituvad ja millises suunas lendavad," selgitas Tamm. Ka Vana-Jõgeva külas elav kaua­aegne ajakirjanik ja hobipõllumees Ardi Kivimets kinnitas, et ei tema ega ka tema naabrite põlde pole kartulimardikas tänavu külastanud.

Saab ka kemikaalideta

"Sel aastal pole mardikas põlde veel rünnanud, kuid küll ta soojade ilmadega kohale jõuab. Eks tuleb siis ka putuka­tõrjet teha nagu varasematel aastatel," ütles ettevõtja Mee­lis Mõisa Pala vallast Haava­kivi külast.

"Tänavu vahetasime välja ka kartulisordi. 'Laura' ase­mel kasvatame selle sordi parandatud varianti. Tegime seda aga eelkõige traatussi vältimiseks. Kartulimardikas tuleb teadaolevalt kallale igale kartulisordile," nentis ta.

Palamuse kandis oma pere jaoks kartulit kasvatav Ülo Kuusk ütles, et tema on mar­dikast alati ilma kemikaalideta jagu saanud. "Sellelgi suvel olen mõned kinni püüdnud. Pigistan neid korraks ja ongi kahjuritel hing väljas," rääkis Kuusk. 

Jaan Lukas, 10.07.2014, Vooremaa, lk.4 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/