Avaldatud: 4. august 2014Kategooriad: Uudised

Kui talirüps on põllumeestel lõigatud, siis valminud on ka varase odra ja talinisu sordid, mille koristus on alanud või kohe algab.

Muuga PM OÜ juhatuse liige Margo Klaasmägi ütles, et neil on viljakoristusega juba alustatud, nädala alguses hakati lõikama otra.

Klaasmägi sõnul lõigatakse praegu otra muljutud söödavilja valmistamiseks.

Ettevõtja ütles, et kõigepealt hakati koristama varast otra, kuid selgus, et see on selleks otstarbeks juba natuke üle küpsenud. Nii lõigatakse praegu hilist otra.

Selleks, et varajane oder päris küps oleks, nii et saaks jahu valmistada, läheb veel mõned päevad aega.

Muuga põllumajandusühistus, mille põllud asuvad põhiliselt Laekvere vallas, algas teraviljasaagi koristamine umbes samal ajal kui tavaliselt, küll on Klaasmägi sõnul eripärane see, et praeguste kuivade kuumade ilmadega valmivad kiiresti kõik kultuurid ja saak tuleb salve saada lühikese ajavahemiku jooksul.

Vahepealne külm periood tegi kahju maisile, mis üldse sirguda ei tahtnud. Maisi kasvatab Muuga PM OÜ silo tegemiseks. “Eks mais on selline lõunamaisem kultuur ning ei taha jahedust, lisaks vajab ta kasvamiseks pimedust, nii et külmad ilmad jaanipäeva paiku langesid maisi kasvamise seisukohalt niigi ebasobivale ajale,” rääkis Margo Klaasmägi.

Klaasmägi sõnul hakkas aga mais kuival perioodil kiiresti kasvama. “Nii head saaki kui mullu muidugi ei saa, kuid keskmise loodame ikka kätte saada,” märkis ettevõtja.

Muuga põllumajandusühistu kasvatab kokku 1100 hektaril mitut kultuuri, näiteks ka rukist, kaera ja rapsi.

Põhiliselt veisekasvatusega tegelev põllumajandusühistu kasvatab teravilja suuresti küll loomade tarbeks, kuid seda läheb ka müügiks.

Tamsalu vallas tegutseva JK Otsa Talu juhataja Jaan Kiisk sõnas teisipäeval, et talirüps on koristatud ning talinisu ja varajase odra koristus kohe algamas.

“Selle järgi, mis põllult paistab, tõotab saak hea tulla,” rääkis teraviljakasvataja.

Rukkisaagi valmimiseni läheb veel natuke aega.

Kiisk sõnas, et talirüps valmis umbes samal ajal kui keskmiselt.

“Parimatel aastatel on seda saanud lõikama hakata 15. juuli paiku, tänavu 25. juulil, nii võib öelda, et pole hiline, aga mitte ka ülivarajane,” märkis Jaan Kiisk.

Samas talinisu ja varajane oder on valminud veidi varem kui tavaliselt.

Jaan Kiisa sõnul ei ole ekstreemsed ilmaolud – mais läks ilm varakult väga kuumaks, juunis aga vihmaseks ja tavatult külmaks, siis järgnesid kuum ja põud – taliviljadele kahju teinud. Samas suvistele teraviljasortidele on need kehvasti mõjunud.

“Vähemalt meie kandis tuleb suvivili suuresti maasse künda,” ütles Kiisk.

Osaühingu Pihlaspä Talu üks omanikke ja juhatuse liige Kaur Salus ütles samuti, et talirüpsi koristus on juba lõppenud.

Rakke vallas tegutsev teraviljakasvataja sõnas, et varasemate teraviljasortide koristus algab lähipäevadel.

“Ega saagikust enne hinnata ei oska, kui vili põllult võetud saab, kaugelt ei näe, kui suured on terad,” lausus Salus, aga lisas, et silma järgi tõotab taliviljasaak hea tulla.

Kaur Saluse sõnul on tänavu teravilja turuhind mitme aasta madalaim.

Jaan Kiisk tõdes samuti, et kokkuostuhind on madal.

“Eks see sõltub paljudest asjaoludest, aga üks on kindlasti ka see, et tänavu maailmas suuri ikaldusi pole olnud,” ütles ta.

Eva Klaas, 02.08.2014, Virumaa Teataja. lk. 7

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/