Alanud aastal on põllumajanduse rahastamises oma osa nii praegusel kui uuel rahastamisperioodil – 2014 aasta on Euroopa Liidu põllumajandusele üleminekuaasta. Mida see aga põllumajandusettevõtte jaoks tähendab?
Euroopa Liidu tasandil lepiti kokku üleminekuaastas, sest EL ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) reformi läbirääkimised osutusid keerukamaks ja aeganõudvamaks, kui 2011. aastal nendega algust tehes arvati.
See tähendab, et tähtsamad õigusaktid, millest sõltuvad põlluma-jandustoetused aastatel 2014-2020, võeti vastu alles eelmise aasta viimastel nädalatel. Seega toob alanud aasta ajutisi lahendusi nii otsetoetustele kui maaelu arengukavale, et toetused sel aastal siiski makstud saaksid ja jääks aega reformi rakendamiseks.
Otsetoetuste rahastamine 2014. aastal toimub uue perioodi jaoks kokku lepitud mahus ja jätkub seniste reeglite järgi. Seega jätkub Eestis 2014. aastal ühtse pindala-toetuse maksmine summas ligi 110 miljonit eurot. Samuti on otsustatud piima eritoetuse maksmine summas 1,253 miljonit eurot kuni 100-pealistele piimakarjadele.
TOETUSALUNE MAA SUURENEB
Ühtse pindalatoetuse reeglitest kadus UPP reformi kinnitamisel 2003. aastaga seotud toetusõigusliku põllumajandusmaa piirang. See eeldab põllumassiivide ülevaatust ja täiendavat põllumaade deklareerimist.
Põllumees, kes soovib rohkem põllumajandusmaad arvele võtta, peab seega lisanduva maa PRIAs deklareerima soovitavalt enne 1. aprilli. See tagab, et taotlemise ajal on registris juba õiged andmed ja ei teki pikki ooteaegu. Kes aga 2014. aastal veel põllumaad juurde registreerida ei soovi, saab seda vajadusel teha järgnevatel aastatel.
Igal juhul peame arvestama, et ühes muudatusega suureneb Eestis toetusalune põllumajandusmaa. See aga omakorda tähendab toetuste ühikumäära vähenemist. Eestile otsetoetusteks määratud summa põhineb 2011. aasta põllumajandusmaa hektaritel, mida oli kirjas 865 061 ha. Juba praegu on toetus-aluseid põllumaid umbes 924 000 hektarit.
ÜMBERJAOTAMIST TÄNAVU El TULE
Üleminekuaastal on võimalus ka otsetoetuste ja maaelu arengutoetuste summade ülekandmiseks vastavalt liikmesriigi otsusele ning ümberjaotava toetuse ehk nn esimeste hektarite suurema toetusmäära rakendamiseks. Selles osas
käivad arutelud põllumeestega, kas ja kuidas antud võimalust alates 2015. aastast ellu viia. Tänavu ümberjaotavat toetust ei tule.
Veel keerulisem on lugu maaelu arengukavaga. Ühelt poolt on järel maaelu arengukava 2007-2013 mõne meetme vahendeid, mida saame ka 2014. aastal kasutada. Teisalt võimaldavad Euroopa Liidu reeglid üleminekuaastaks pikendada olemasolevaid kohustusi ja rahastada neid omakorda uue perioodi vahenditest. Ka võib mõne meetme puhul praeguse perioodi reeglite alusel võtta vastu uusi kohus-tusi ja rahastada neid uue perioodi vahenditest.
Uus maaelu arengukava aastateks 2014-2020 on pärast kahe aasta pikkust ettevalmistusprotsessi lõpusirgele jõudnud. Arengukava on läbinud asjaosaliste kooskõlastusringi ja kohe, kui tagasiside üle vaadatud ja läbi arutatud, tuleb arengukava esitada heakskiitmiseks Vabariigi Valitsusele – see juhtub jaanuaris või veebruaris. Kõige lõpuks peab arengukava heaks kiitma ka Euroopa Komisjon.
KINNITAMINE VÕTAB AEGA
Euroopa Komisjonile on arengukava võimalik esitada pärast erinevate EL tasandi õigusaktide vastuvõtmist. Praeguste arengute kohaselt võiks see toimuda 2014. aasta kevadel.
Euroopa Komisjoniga läbirääkimistele kulub hinnanguliselt kuni kuus kuud. Seega jääb arengukava Euroopa Komisjoni poolne heakskiit 2014. aasta lõppu ja tänavu ei pruugi uue perioodi meetmed veel jõustuda. Uue maaelu arengukava käivitumiseks tuleb välja töötada veel terve rida siseriiklikke õigusakte.
Seega jätkub 2014. aastal küll hoogne töö uue perioodi toetusteks vajalike õigusaktidega, aga põllu-majandusettevõtteile tähendab see pindalapõhiste toetuste maksmist suures osas senisel alusel. Ja kevadel tuleb täpsustada oma põllumaade piire, et toetusõiguslikuks saaksid ka uued maad.
2014. aastal jätkuvad maaelu toetused
Taotlusvoorud meetmete puhul, mille rahastamist kavandatakse 2007—2013 perioodi vahenditest:
-tootjarühmade loomine ja arendamine;
-Eesti lairiba-internetivõrgu katvuse tõstmine;
-koolitus- ja teavitustegevused;
-nõuandeteenuste toetamine.
Pikendatakse olemasolevate pindala- ja loomatoetuste kohustusi kehtiva ühikumääraga, rahastades neid uue perioodi vahenditest:
-keskkonnasõbraliku majandamise toetus;
-kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus;
-ohustatud tõugu looma pidamise toetus;
-poolloodusliku koosluse hooldamise toetus;
-mahepõllumajandus;
-loomade heaolu toetus;
-Natura 2000 toetus põllumajandusmaale;
-Natura 2000 toetus erametsamaale.
Helir-Valdor Seeder (põllumsjandusminister),
Postimees (Erileht Maaelu Edendaja), 13.01.2013