Avaldatud: 28. mai 2013Kategooriad: Uudised

Imeline Teadus, 28.05.2013

Eesti ja Soome teadlased tegid vanade arhiveeritud soomuste põhjal kasvu- ja DNA-uuringu, mis paljastas, et ülepüügi tõttu on Matsalu algupärane ahvena populatsioon viimase kolmekümne aastaga hävinud ja asendunud varakult suguküpseks saavate ahvenatega, kellel on täiesti erinev geneetiline taust.

Viimastel aastakümnetel on järjest rohkem teadvustatud, et liiga inten­siivne kalapüük võib lisaks kalade arvukuse muutusele põhjustada ka hoo­pis püsivamaid evolutsioonilisi muutusi, mille käigus muutuvad esmajärjekorras kalade kasvu kiirus ja suguküpsuse saabumise aeg. "Piltlikult öel­des tähendab see, et intensiivse kalapüügi tingimustes saavad järglasi eelistatult need kalad, kes koevad võimalikult noorelt," selgitas Eesti Maa-ülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi doktorant Lilian Pukk. "Hilisema suguküpsemisega isendid püütakse aga suurema tõenäo­susega välja enne, kui nad üldse paljuneda jõuavad."

Suguküpsuse varasem saabumine toob kaasa kala kasvu aeglustumise, mistõttu tuleb kalamehel leppida igas mõttes pisema saagiga kui varem.

Loe edasi täispikka artiklit Imelisest Teadusest

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/