Avaldatud: 10. oktoober 2013Kategooriad: Uudised
Selgub, et PRIA-lt iga aasta rohtu kasvava põllu eest 50 000 eurot mahetoetust saanud talumehe Jaak Vackermanni põllud, mille pealt mees raha sai, ei kuulunudki kõik talle. Sellist skeemi kasutavad aga mitmed põllumehed üle Eesti, vahendab "Pealtnägija".

Nimelt on ühe kinnistu, mille pealt Nissi valla talumees Jaak Vackermann toetusi küsis, tegelik omanik Ain Mets, kes on juhuslikult ka Rakvere linnavolikogu aseesimees. Üllatuslikult sai Mets kevadel PRIA-st teada, et keegi võõras on juba aastaid tema selja taga talle kuuluva põllu eest riigilt toetusi kasseerinud.

Samuti sai sarnase halva üllatuse osaliseks ka Vackermanni naabrinaine Signe Vanamölder, kes väitis saates, et naabrimees ei deklareerinud 2004. aastal enda nime alt mitte ainult enda maid, vaid ka naaberkinnistu maid ilma omaniku teadmata.

Vackermanni käest kommentaari küsides mees aga ärritus ning ta ütles, et ta muretses lihtsalt raisku mineva maa pärast ning tahtis ainult head teha.

Samas on aga sarnane põllumajandustoetustega sahkerdamine tegelikult üleriigiline probleem, sest samasuguseid "põllumehi" on Eestis teisigi.

Paljud on ka arvanud, et mahetoetuste mittesihipärase kasutamise kaasus on tegelikult aga kahe põllumeeste leeri sõda uue maaelu arengukava koostamisel. Nimelt plaanitakse oktoobri lõpus ilmselt valitsusse jõudva uue arengukavaga tõsta mahepõllumeeste toetusi ligi 30 miljoni euro võrra ja see ei meeldi traditsioonilistele põllumeestele.

"Pealtnägija" tegi hiljuti loo sellest, et Harjumaal Nissi vallas Madila külas on talumees Jaak Vackermann saanud PRIA-lt iga aasta 50 000 eurot toetust, kuid tema mahepõllumaalt pole kolme aasta jooksul saaki ega toodangut tulnud ning tõenäoliselt pole sinna midagi isegi külvatud.

"Kui juba kolmandat aastat pole mitte mingit toodangut ja maksumaksja raha eest toetatakse, see on ikka väga kummaline. Tegemist on lihtsa ja labase pettusega," ütles põllumees Jaanus Ajaots saates.

Endise kartulikasvataja Vackermanni paksult umbrohtunud mahepõllud on asjatundjate hinnangul nii kehvas seisus, et nende uuesti kasutuselevõtuks kulub mitte ainult mitu aastat tööd, vaid ka väga ohtralt taimekaitsevahendeid. Vackermann kasseerib ise aga mahepõllumehena riigilt toetusi suurusjärgus umbes 50 000 eurot aastas.

Küsimusele, millist toodangut ta oma põldudelt saab, vastas Vackermann, et ta toodab mullahuumust. "Ma toodan mullaviljakust, sest seesama umbrohi, selle ma künnan sisse, kõduneb mullaks ja see huumuse kiht muudkui tüseneb. See ongi see, mis tegelikult on maheviljeluse sisu," ütles Vackermann.
 

Delfi.ee, 09.10.2013

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/