Avaldatud: 4. oktoober 2014Kategooriad: Uudised
 
Vaikselt ringleb Põllumajandusmuuseumi rändnäitus "Põllumajandusreform". Muuseumi teadussekretäri Ell Vahtramäe koostatud väljapanek on tehtud muuseumile saadetud meenutuste ja dokumentide põhjal. 
 
Iseloomulik on foto, millel põllumajandusreformi keskkomisjoni esimees Uno Feldschmidt seisab vana farmi taustal roostetanud küttemahuti kõrval. Sama mees oli ka Kolga-Jaani kolhoosi reformihaldur.
 
Just sellisena mäletavad olnut paljud endised majandiinimesed. Paljud aga ei tahagi seda teha. Näitustki on enamasti külastanud eakamad inimesed, kel otsene side maaelu muutustega. 

Viiratsi – viimane lõpetaja
 
Viljandimaa on eriline seetõttu, et viimasena Eestis lõpetati põllumajandusreform Viiratsis maakohtu otsusega. Sundlõpetamise teel kadusid Saarepeedi, Holstre, Viljandi, Viiratsi, Halliste ja Kamara ühismajand. Reformihaldur viis reformi lõpule Kõrgemäe, Paistu, Kolga-Jaani ja Paala ühismajandis (Põllumajandusmuuseumi artiklite kogumik 2014 "Maaelu ja elu maal muutuste tuules", lk. 97).
 
Reformi läbiviimise eest ei vastutanud mitte keegi peale majandites moodustatud reformikomisjonide.
 
Reformikomisjonid nüüd mälust pühitud
 
Näitusel välja pandu muutuks külastajatele lähedasemaks, kui sinna oleks lisatud ka kohaliku piirkonna majandite reformikomisjonide materjale ja fotosid või vähemalt reformikomisjoni liikmete nimekirjad. Selgub, et seda nimekirja kohapeal sageli enam polegi või ei soovita seda avaldada. Ehk leidub kellelgi sahtlipõhjas mõne reformikomisjoni grupipilt? Need võib saata Põllumajandusmuuseumi.
 
Üks stend on koostatud ka Pärsti kolhoosi reformidokumentide põhjal. Majandi peaagronoomina põllumajandusreformi keerisesse sattununa üritasin jätkata seemnekasvatajana, kuid see luhtus reformikomisjoni liikmete omahuvide tõttu.
 
Hinnanguid
 
Näitusel saab tutvuda ka trükistega põllumajandusreformi kohta. Mahukaim on "Eesti põllumajandus XX sajandil. Ülevaade põllumajandusest siirdeperioodil: aastad 1990–2008". Kõige tabavama hinnangu põllumajandusreformi käigu kohta annab selles tuntud raadioajakirjanik, maaelusaadete tegija Kaljo Jaagura.

"Põllumajandusreformiga on pandud miljoneid huugama ja pannakse veelgi." Nii tõdes Kalju kolhoosi pearaamatupidaja Olinde Aavik kunagi maavalitsuses peetud reformiteemalisel koosolekul. See Viljandimaa põllumajandusreformi klassikasse kuuluv ütlus on samuti talletatud Põllumajandusmuuseumis.
 
Seni on näitus olnud üleval paikades, kus seda on soovinud klubide juhatajad (Viiratsi, Paistu, Karksi-Nuia, Kaarli, Mõisaküla, Halliste, Abja, Kilingi- Nõmme). Septembris nägi seda Vastemõisa rahvamajas. Näitust eksponeeritakse Viljandimaal aasta lõpuni.
 
Samuti ootab Põllumajandusmuuseum jätkuvalt meenutusi lähiajaloost. Infot saad muuseumi kodulehelt: http://www.epm.ee/


Heino Laiapea
agronoom 
Äripäev/Põllumajandus.ee, 04.10.2014 

 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/