MTÜ Vana-Tori Hobuse Ühing sai endale õiguse pidada tori tõugu hobuste vana-tori suuna tõuraamatut ja läbi viia jõudluskontrolli.
Alles aprilli lõpus olid sellele väga tugevalt vastu paljud hobusekasvatajad üle Eesti, kes saatsid 196 allkirjaga pöördumise mitmele ametiasutustele.
Põllumajandusministeeriumile, veterinaar- ja toiduametile ning Riigikogu maaelukomisjonile teele läinud pöördumises oli kirjas, et niigi väikesearvulise populatsiooniga tõust ei saa välja rebitud osa ehk vana-tori hobust tunnustada uue tõuna, sest see osa ongi üks osa tori tõust.
Soov takistada tõu väljasuremist
Vana-Tori Hobuse Ühingu juhatuse liige Ute Wohlrab, kes elab Kuigatsis, tunneb kauaoodatud õiguse üle tõuraamatut pidada vaid siirast rõõmu. «Olin väga õnnelik, kui uudist kuulsin. Täiesti võõrad inimesed helistasid ja õnnidesid,» sõnas ta. «Mõtlesin, et Eestis ongi võimalik midagi muuta, kui väga tahta.»
Wohlrab lisas, et ühingu soov on vältida vana-tori hobuse väljasuremist. «Tahame, et inimesed paaritaksid oma märasid vanatüübiliste hobuste täkkudega, et hobune ellu jääks,» ütles ta. «Selle tõuraamatu pidamise õiguse saamine on väga väike samm, palju suurem samm on seda ellu viia ja elus hoida.»
Palupera valla hobusekasvataja
Kaja Väärsi rääkis, et on veterinaar-ja toiduameti tehtud otsuse üle kurb, sest ei arvanud, et otsus langetatakse ühingu kasuks. Ta lisas, et Eesti Hobusekasvatajate Selts taotleb tunnustuse otsuse ja astub järgmised sammud, milleks on ilmselt kohtutee jalge alla võtmine.
Wohlrab lausus, et isegi toetab seltsi protesti. «Leian, et see on väga õige, kui inimesed kasutavad demokraatlikke vahendeid,» põhjendas ta. «Eestis ongi inimesed liiga kannatlikud. Oleks vaja rohkem protestida.»
Loodi ajutine komisjon
26. aprillil moodustas veterinaar- ja toiduameti peadirektor ajutise komisjoni, et saada teada, kas kavandatava tori hobuse uue aretussuuna algpopulatsiooni kuuluvad hobused on fenotüübiliste omaduste poolest ühtlikud ja vastavad \fona-Tori Hobuse Ühingu esitatud aretusprogrammis toodud kirjeldusele.
Samuti tuli komisjonil välja selgitada, kas ühingu liikmetel on piisavalt suur kari, et läbi viia aretusprogramm ning kas uue ühingu tunnustamine ohustab tori hobusetõu säilimist või Eesti Hobusekasvatajate Seltsi aretus- ja säilitusprogrammi.
Komisjon leidis, et hobused on ühdikud ja vastavad kirjeldusele; tegevliikmetel on piisav kari aretusprogrammi läbiviimiseks ja tunnustust taotlev aretusühing ei ohusta tori hobusetõu säilimist ega hobusekasvatajate seltsi aretus- ja säilitusprogrammi.
Veterinaar- ja toiduamet kontrollis aretusühingu ning jõudluskontrolli läbiviija ja tema kavandatud aretustegevuse vastavust õigusaktides paika pandud nõuetele. Tuvastati, et Vana-Tori Hobuse Ühingu kavandatud aretustegevus on nõuetekohane.
Marge Väikenurm, Valgamaalane