Avaldatud: 28. august 2014Kategooriad: Uudised

Suured vihmasajud ei luba põllumeestel põldudelt saaki koristada. Hädas on nii juur- kui teraviljakasvatajad.

Viljandimaal Kolga-Jaani vallas asuva ettevõtte Koorti Kartul juhataja Janek Lassi sõnul ootab neil saagikoristust kümneid hektareid juurvilja.

Lassi sõnul ei saa praegu masinatega põllule. "Käid kummikutega vaatamas, et kui palju seal vagude vahel seda vett on. Pühapäeval oli juba näha, et sadu tuleb, aga ei osanud arvata, et nii palju tuleb," ütles Lass.

Lass rääkis, et kõige keerulisem on kartuliga, sest kohe-kohe võiks hakata saaki lattu koristama, aga kuna Kolga-Jaani kandis on väga rasked savimaad, ei ole teada, millal maa nii palju taheneb, et masinalindid põllul ringi hakkavad käima.

"Aga augusti lõpp alles, et kui ilmad paranevad siis loodame põllule saada ikka," ütles Lass.

Lassi sõnul pole ilmselt veel saagiga midagi juhtunud, kui kartul peaks vee alla pikemalt jääma, võib minna kehvasti.

"Oleme ka seemnekartuli kasvatajad. Õnneks varase kartuli seemne oleme saanud lattu koristada, aga põhisaagi sordid on just ootel. Hoidlad kõik on valmis, masinad on valmis ja nüüd on koor ka juba kinni, nii et saaks koristada, aga märg on. Päris kurb on jah."

Karksi vallas rohkem kui 500 hektaril põldu hariv Kaarel Saaremets tunnistas, et saagikoristus on väga raskelt läinud. Koristuse alguses saadi taliraps ilusti ära võetud. Suviotra võeti juba hoovihmade vahepeal, aga saadi siiski kõik ilusti põldudelt kätte.

Pool saaki põllul

Tänane seis teeb aga põllumehe meele kurvaks, sest üle poole oodatud saagist on veel põllul.

Saaremets kirjeldas, et kasvamas on 140 hektarit suvinisu, 40 hektarit talinisu, 60 hektarit rapsi, 50 hektarit kaera, 70 hektarit hernest – see on kõik vastu maad ja seda ei saagi enam koristada.

Kui lähiajal tuleb veidi paremaid ilmu, saab nisu vast veel koristada. Siiani loodeti saaki müüa toiduviljaks, aga suurte vihmade tõttu seda enam toiduviljaks müüa ei saa. Vili läheb iga päevaga järjest rohkem vastu maad ning on oht, et taim läheb kasvama ka peast.

"Lugu on suht kurb, kui sul ikka üle poole saagist jääb põllupeale, siis ei tule kuidagioma asjadega välja."

Jätkuv vihm võib saaki tugevalt kahjustada

Kärstna kandi Lipsu Männiku talu peremees Elmar Lips tõdeb, et olukord teeb murelikuks. Suurem osa viljast on siiski juba salves, kuid koristamist ootab veel 50 hektarit suvirapsi.

"Veel ei ole midagi väga hullu, kaunad on kinni, aga muidugi hakkab ta nüüd maha vajuma. Mulle küll öeldi, et on selline sort, mis eriti ei lase kauna lahti, aga mingi teatud aja pärast ta ikka laseb ta lahti. Katastroofi veel ei ole," rääkis Lips.

Eesti taimekasvatuse instituudi andmetel on tänavune viljasaak olnud siiani parem kui mullune, kuid kui vihmad jätkuvad, võib see veel põldudel olevat saaki tugevalt kahjustada.

Toimetas Marju Himma 
Sven Andreson, 28.08.2014, ERR Uudised 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/