Avaldatud: 6. märts 2014Kategooriad: Uudised

VIINAMARJAKASVANDUS 
Kui viinamarjad sel aastal kasvuhoonesse või maja seina äärde istutada, siis hakkavad nad korralikult saaki andma viie aasta pä­rast.

Meelis Värnik on Võrumaal Sõmerpa­lu vallas Linnamäe külas tegelenud viina­marjade kasvatamisega viimased viis aas­tat. Ta räägib oma kogemusele tuginedes, et tegelikkus polnud päris nii roosiline, nagu ta algul lootis, aga sellegipoolest po­le isu viinamarjadega tegeleda ära kadu­nud. Temal kasvab praegu kasvuhoone­tes l000ruutmeetrisel pinnal 280 taime ja teist samapalju on partneril, Väikemetsa talu perenaisel-Gaile Tammemägil.

Mõte viinamarju kasvatada tekkis Mee­lisel juba Kesklinna gümnaasiumis ma­jandusklassis õppides, kui ta kirjutas ek­samitööna viinamarjakasvatuse jaoks äri­plaani. Tol korral olid eksamikomisjoni liikmed väga skeptilised ja kõige skeptili­sem oli kooli direktor. Kui Meelis tõi aas­taid hiljem kooli valiku endakasvatatud viinamarju, oldi meeldivalt üllatunud. Tagantjärele oli kooliajal tehtud äriplaan kõi­ge täpsem, hiljem veidi kohendatud plaan osutus liiga optimistlikuks, sest Eesti tar­bija polnud nõus maksma algselt plaani­tud hinda 100-130 krooni kilo eest.

Eestis pole suuremaid viinamarjakasva­tajaid palju. Meelis ja Gaile on ainsad suuremad lauamarjakasvatajad terves Eestis, marju müüakse isegi Tallinnas Stockman­ni kaubamajas. Kokku on Eestis kümme­kond suuremat istandusi, millest enamik on veinimarjaistandused, näiteks Muhu saarel ja Otepääl. Üks taim annab Meelise arvestuse kohaselt saaki kolm kuni 14 kilo aastas, keskmine saak jääb taime kohta al­la nelja kilo. Seda on Meelise arvates liiga vähe ja ta loodab saagikuse vähemalt ka­hekordistada. Taim jõuab täiskandeikka viie kuni seitsme aasta jooksul, nii et nüüd peaks õiged saagid alles tulema hakkama. Saaki annab viinapuu mitukümmend aas­tat, olenevalt sellest, kuidas on taime lõi­gatud ja võra kujundatud.

Võrreldes teiste taimede, näiteks tomati või maasikaga on vünamarjaga tööd pal­ju rohkem. Lisaks kastmisele on vaja iga nädal taimi lõigata. Mai lõpust kuni juu­li keskpaigani peavad kasvatajal pidevalt käärid käes olema. Samas pole taimede lõikumine kontimurdev, seda saavad näi­teks teha suuremad lapsed, kui nad välja õpetada. Taime kõrgus kasvuhoones on 230 sentimeetri ringis. Kui taim lõikama­ta jätta, kasvab võrse aastaga üle 14 meetri pikkuseks. Lõikamata jätmise korral taim saaki ei anna.

Meelis on ostnud taimed põhiliselt Võ­rumaa viinapuuistikute kasvatajalt Pruuli-Kaska talust, kus on valikus paarisaja eri sordi ringis. Paremad sordid, mis Meelise kogemuse põhjal kasvuhoonesse sobivad, on heleda marjaga Jõkke", sinise väikse marjaga „Summer Sweet" ning suure ko­bara ja marjaga „Black Hamburg". Tarbi­jale meeldib väga väikse punase marjaga maasikamaitseline „Somerset Seedless".

Enda tarbeks viinapuud istutades soo­vitab taimekasvatuse spetsialist Meelis Värnik kõigepealt kasvukoht selgeks teha, kas väljas või kasvuhoones. Eestis annab viinapuud täiesti väljas kasvatada, näiteks maja seina ääres tuulevaikses kohas, mis on paikesele avatud. Korraga tasub kasva­ma panna kaks põõsast, näiteks üks hele ja üks tume. Meelis alustas ise enne suu­re kasvatusega alustamist samuti niiviisi paari taimega.

Väetisena kasutab Meelis mikroelementidega rikastatud väetist kastmisvee hulgas. Reeglina viinapuu taim suurt väe­tamist ei vaja, näiteks lämmastikuga ei to­hi üle pingutada. Väetiseks sobib hästi ta­valine kompostitud sõnnik.

Keemilisi taimekaitsevahendeid Meelis ei kasuta. Putukate, näiteks kõige suurema vaenlase herilase vastu on ta välja pannud püünised. Mardikad söövad vaid noore taime juuri. Lestadest röövikute vastu on olemas samuti biopreparaat – röövlest.

Viinamarja kasvatamiseks kasvuhoo­net kütma ei pea. Eesti oludes valmivad marjad juuli lõpupoole ja saaki annavad augustist kuni oktoobri lõpuni. Vajadusel võib taimed külma eest katta kuuseokstega või taimekattega. 

 Inno Tähismaa,
Võrumaa Teataja, 01.03.2014 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/