Avaldatud: 7. august 2013Kategooriad: Uudised

Tänavuse viljakoristusperioodi hakul kuuleb nii ühes kui teises maakonna otsas põllumehi ütlemas, et mis sest viljast tänavu ikka koristada, kui müügihind on nii kehv.

Nurisemisest hoolimata saab saak salve, ent tõsi on see, et mullusega tänavusi teravilja hindu võrrelda ei kannata.

«Põhjus on selles, et maailmas tervikuna saadakse sel aastal vilja märgatavalt rohkem kui mullu,» lausus Timo Sildvee, kes on Baltic Agro vilja valdkonna tootejuht.

Eesti põllumajandus-kaubanduskoja põllumajandusvaldkonna spetsialist Martin Vilen ütles, et Musta mere äärsed põllud annavad tänavu väga head saaki ning arvatavasti tuleb korralikult vilja ka Ameerikast, Kanadast ja Austraaliast.

«See tähendab, et salve tekib juurde umbes 40 miljonit tonni, mis veabki hinna alla,» tähendas ta. «Arvatakse, et hind võib kukkuda veel kuni kümme protsenti.»

Tühjus salves kruvis hinda

Kolga-Jaani vallas asuva Eeriksaare talu peremees Märt Laansalu möönis, et neil põllumeestel, kes müügihinna õigel ajal fikseerisid, on see võrdlemisi hea, vastasel juhul aga vilets. Hinna fikseerimine tähendab seda, et kaup müüakse ette maha ja sellega alustatakse juba talvel.

«Tipus ei saanud meiegi hinda fikseeritud. Midagi saime normaalse ja midagi hea hinnaga,» märkis Laansalu oma talu toodangu müügi kohta ning tõdes, et kui mulluseid ja tänavusi hindu võrrelda, on langus suur, 20—25 protsenti.

Hinnakirjast selgub, et praegu saavad lepingulised kliendid Baltic Agrole näiteks otra müüa tonnihinnaga 149 eurot ja vaba turu kliendid 146 euroga. Seevastu mullu oli odra tonnihind 204 euro lähedal. Nõndasamuti on kukkunud teiste kultuuride eest saadav summa.

Timo Sildvee ütlemist mööda arvutatakse põllumeestele hindu viljabörsi järgi. «Kui eelmisel aastal samal ajal oli seal hind 260 euro kandis, siis praegu jääb see 185 lähedale,» täpsustas ta.

«Vahepeal oli teravilja laovaru peaaegu null ja see kruviski hinnad üles,» selgitas Martin Vilen. Tema sõnul peetakse normaalseks, kui salves on kuni kolme aasta varu, aga praegu hakkab alles esimese aasta oma kokku saama.

Vesine kevad ja põud

Kõo vallas Arussaarel tegutsev Pilu talu peremees Viktor Leis nentis samuti, et tänavu midagi hõisata pole ja pilt on üsna nigel. Seal kandis tulevat võidelda veel põuaga. Maa pole vihma saanud ja vili põllul kuivab. Vesine kevad möödus Pilu talus peremehe jutu järgi päris tavapäraselt ja tärkamine oli paepealsetel maadel väga kena. Eile asuti nisu koristama. Müügikohaga peremehel muret pole. Ta on Kevili põllumajandusühistu liige ning tema tegevus käib sealtkaudu.

Martin Vileni ütlemist mööda arvatakse üldiselt, et tänavu tuleb siiski keskmine saak või ehk möödunud aasta järel isegi suuruselt teine. Natukene rikkus oodatavat tulemust kevad, kui osa teravilja läks hukka ning tuli ülekülvi teha.

Leiva maksumus jääb ilmselt samaks

Et teravilja hind moodustab leiva hinnast umbes kümme protsenti, mõjutaks esimese langemine näiteks 20 protsenti teist kaks protsenti.

Põllumajandus-kaubanduskoja põllumajandusvaldkonna spetsialist Martin Vilen avaldas kahtlust, et kaubandus hinnal langeda laseb. Ta rääkis, et sama võib väita käibemaksu kaotamise puhul. «Seevastu piima hinna langus oleks märgatavam, sest toorpiima hind moodustab pakipiima omast peaaegu poole,» selgitas ta.

Sigrid Koorep
Sakala, 07.08.2013

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/