Avaldatud: 29. mai 2014Kategooriad: Uudised

Tänavusele viljelusvõistlusele registreerimiseks on jäänud loetud päevad – viljakasvatajate võistlusele saab registreerida põlde selle nädala lõpuni.

Kümnendal viljelusvõistlusel saab panna proovile teadmised ja oskused teraviljade ning õlikultuuride saagikuse ja tulukuse kategoorias.

Viljelusvõistluse agrotehnika eksperdi, Eesti Taimekasvatuse Instituudi vanemteaduri Peeter Viili hinnangul valitseb tänavu Eesti põldudel hea pilt. “Suure saagipotentsiaaliga põlde on palju ja ühtlaselt üle Eesti,” märgib Viil, kelle sõnul on veidi ebaselge veel odrapõldude olukord.

Seekordsele võistlusele ootavad korraldajad esimest korda eraldi kategoorias osalema ka mahetootjaid. Peeter Viili kinnitusel on ta täheldanud ka mahepõlde, millelt on võimalik saada 5 tonni teri hektarilt.

Tänavu viljelusvõistlusel esmakordselt osalev Viljandimaa Tarvastu valla ettevõte Bioman Agro OÜ andis üles kolm põldu – kaks rukkipõldu, samuti rapsi- ja nisupõllu. Ettevõtte agronoom Teele Vaarak on tänavu eriti rahul rukkiga. “Eelmisel aastal oli see ristiku all ja sai läga,” selgitab agronoom, kelle sõnul õnnistas rukist seekord ka hea talvitumine.

Teist aastat osalev Valgamaa Mudasilla talu peremees Kalle Kits aga osaleb põldudega, millel katsetab uusi tehnoloogiaid ja aineid. “Need on põldkatsed 5−10 hektaril ja nendel teen asju teisiti,” täpsustab viljakasvataja. “Mullu sai tehtud võistlusel osalemisega algust, miks mitte seda korrata, ja saadud kogemusi kasutades.”

Kits tunnistab, et näeb taliviljapõldudel suuremat potentsiaali, kuid andis tänavu üles siiski suvirapsi ja -nisu, sest nendel põldudel tehti tööd õigeaegselt. Tänavusi saake ei julge ta siiski veel ennustada.

Selleks et viljelusvõistlusel osaleda, tuleb viljakasvatajal valida välja oma parim põld, mille pindala on vähemalt 5 ha. Osaleda võib mitme kultuuriga. Kasvuperioodi lõpuks tuleb deklareerida võistluspõllul tehtud kulutused.

Eksperdid tutvuvad võistlusele esitatud põldudega ja nendel rakendatud agrotehnikaga juulis ning hiljem osalevad ka saagikuse ja kvaliteedi määramisel. Aasta lõpul toimuval seminaril arutatakse tulemusi ja kogemusi.

Oma osalusest saab teatada Maamajanduse toimetusse hiljemalt 31. maiks e-aadressil heiki.raudla@maaleht.ee või telefonil 661 3380.

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/