Avaldatud: 3. september 2012Kategooriad: Uudised

Eesti aiandusliidu tegevjuht Raimond Strastin pöördus kirjaga põllumajandusminister Helir-Valdor Seederi poole eesmärgiga saada leevendust kõrgetest kütusehindadest tekkinud majandusraskustele.

Strastin märgib kirjas, et katmikaiandustes on tekkinud äärmiselt keerukas olukord seoses kütusehindade hüppelise tõusuga alates 2012 aasta algusest.

Eesti katmikaianduses on liidu juhi selgitusel kujunenud välja olukord, kus kodumaise köögiviljaga suudab kaubanduskette varustada ainult 3-4 suuremat tootjat. Tegutsetakse sisuliselt vabaturu tingimustes, kuna Eestis erinevalt teistest põllumajandusvaldkondadest katmikaiandusele toetusmeetmed puuduvad.

Põhiline küte kasvuhoonetes on maagaas, mida tarnib Eesti Gaas. Reaalne olukord Strastini sõnul selline, et kütte hinna saab ettevõte teada tagant järgi, kuu lõpus, vastavalt valemile arvutatakse kuu gaasi hind.

"Selline olukord ei anna võimalust ettevõtetel planeerida sisendite maksumust pikemaks perioodiks ette. Taimekasvatus on aga pika perioodiga ja kohene tootmise lõpetamine viib suurema kaoseni. Lisaks on tänavune kevad-suvi olnud ebatavaliselt jahe, seda eriti ööd. Gaasi kulu võrreldes paljude varasemate aastate kütteperioodiga on olnud 6-9% suurem," selgitas ta.

Gaasi hind oli tänavu esimesel poolaastal võrreldes eelmise aasta sama perioodiga keskmiselt 30-45% kallim, seda olenevalt kuust. "Kõik see on viinud olukorrani, kus tootjad ei suuda enam konkurentsis püsida ning on sattunud tõsistesse majandusraskustesse," kinnitas liidu juht.

Soovitakse kompensatsiooni

Teema kokkuvõtteks tegi Strastin Seederile ettepaneku riigipoolse meetme väljatöötamiseks katmikala köögiviljatootjatele, mille läbi kompenseeritakse tootjale käesoleva aasta kütuse hinna tõus võrreldes 2011 aastaga.

"Kasutada võiks top up-i vahendeid. Sarnane riigipoolne kompensatsioonimehhanism võimaldab tänaseni veel tegutsevatel ettevõtetel ellu jääda ning edasi tegutseda lootusega aiandusvaldkonna senisest tõhusamale riigipoolsele toele perioodil uuel EL-i rahastusperioodil," kirjutas Strastin.

Priit Luts
ERR Uudised (01.09.2012)

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/