Avaldatud: 12. märts 2013Kategooriad: Uudised

Kirnas asuva Jõeääre aiandustalu peremees Urmas Laks nimetab uue hooaja alanuks, kui kasvuhoone ahju tuleb kütma hakata selleks, et ligi 30 000 sinna istutatavat taime hästi kasvaksid.

Urmas Laks tegi kasvuhoone ahju tule eile, et abikaasa Laivi kurgi-, tomati-, paprika- ja mitme suvelillede seemnetest toasoojas kasvanud taimed ümber istutada. «Nüüd võib hooaja alanuks nimetada, sest kibekiire tööaeg algas ja kestab hilissügiseni,» sõnas ta.

Ligi 30 000 taime istutamisega saab pere hakkama omal jõul. Peremehe rida on valmistada istutuseks ette turbapinnas ja kütta ahju. Perenaine istutab taimed ja hoolitseb nende eest.

Juba aastaid kasutavad Laksid Soome turvast, sest kord Viljandimaalt ostetud Ramsi turbaga said nad vastu pükse. «Taimed kasvasid algul ilusti, kuid siis järsku hakkasid kuivama. Aiandustaluna ei saa me riskida oma nii-öelda leiva raiskuminekuga,» ütles Laivi.

Urmas lisas, et Soome turvas on küll kallim, kuid see-eest kindlam.

Päevas jõuab Laivi Laks kastidest pottidesse pikeerida tuhatkond taime. Nii kulub istutusele kuujagu päevi. Müügikõlblikud on taimed mai alguseks.

Tänavu on Laksidel taimi rohkem kui eelmisel aastal, sest pere moto on elada arenedes, seetõttu küsisid nad Leader-prgrammist raha uue kasvuhoone tarvis.

Praegu tuleb taimed mahutada ligi 120ruutmeetrile, kuid uus, üle 20 000 euro maksev kasvuhoone on 210ruutmeetrine. «Kui praegune kasvuhoonemajandus tuleb vaevu ots otsaga välja, siis uues peaks tegevus ka majanduslikult paremini ära tasuma,» arutles Urmas Laks.

Seda juba seetõttu, et taimed on võimalik varem kasvuhoonesse istutada ja siis ka varem müüki panna. Praegune kasvuhoone on Laksi selgitusel liiga kulunud ja nõuab palju kütet ning tõstab nii taimede kui ka neist kasvavate kurkide, tomatite, paprikate omahinna kõrgeks.

Laksid müüvad nii taimi kui ka saadusi Paides, käivad korrapäraselt teistel maakonna turgudel ja väljaspoolgi.

Urmas Laks tunnistas, et eurotoetuseta rahamahutust teha ei saaks. Nii loodavadki nad, et peagi tuleb PRIAst heakskiitev otsus ja uus kasvuhoone valmib veel sel kevadel.

Lisaks kasvuhooneaiandusele kasvatavad Laksid avamaal köögivilju. Suurem jagu maad on kartuli all. Praeguste talveilmade järgi ennustavad Laksid, et ei pääse aiamaale enne maid. «Siiski vaat et alles esimese kümne päeva sees. Hiljem küll kui mõnel eelmisel aastal, kuid aastad polegi ju vennad,» täpsustas Urmas.

Silvi Lukjanov, Järva Teataja (12.03.2013)

 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/