Avaldatud: 18. jaanuar 2013Kategooriad: Uudised

Kaks aastat tagasi Euroopas avastatud mäletsejate uus haigus, Schmallenbergi viirus, on nüüd ka Eestisse jõudnud. Haigus tabab nii lambaid, kitsi kui ka veiseid ning teadaolevalt inimestele see ohtlik ei ole.

Veterinaar- ja toiduameti (VTA) loomatervishoiu, loomakaitse ja söötade osakonna juhataja Maarja Kristian kinnitas Maalehele, et laboratoorse kinnituse on viirus saanud seni kahes lambakasvastuses, üks Hiiumaal ja teine Võrumaal. "Täna ei saa me öelda, kui suure levikuga see on, eks poegimiste aeg näitab, kui ulatuslik see on," selgitas Kristian. "Ei ole võimalik öelda kust ta täpsel tuli, kuna ta on vektorputukatega leviv haigus."

Hiiumaa lambakasvataja Kaire Vannas rääkis Maalehele, et tema lammastest on 24 loomal viirus olnud ning 26 talle sündisid surnult. "Lisaks 25-30 lammast on kas nii varakult abordi teinud, et mina ei ole märganud, aga nad ei tundu olevat tiined. 128 lammast oleks pidanud poegima, aga nendest alla saja on talled teinud. Praktiliselt iga lamba kohta tuleb üks tall, ülejäänud on kas surnud või pole lihtsalt sündinud," rääkis Vannas. Võrdluseks võib tuua, et eelmine aasta tegid Vannase 115 lammast 200 talle. "See aasta ei tule sadatki täis," ohkas lambakasvataja. "Tall on täiesti välja arenenud, aga ta lihtsalt on nii kõver, et ei tule ise välja. Ma pean meeletult vaeva nägema, et need talled sealt seest välja saada."

Kuigi VTA teab kahte lambakasvatust, kus on laboratoorselt kinnitatud Schmallenbergi viiruse levik, on neid tegelikult rohkem ning üle terve Eesti.

Loe edasi täispikka artiklit Maalehest

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/