Heli Raamets  
Maaleht, 07.10.2013

Venemaa veterinaarteenistus avastas Leedu tööstuste toodangust etiketil kajastamata piimapulbrit ja taimseid rasvu ning sulges neist ettevõtetest piimatoodete impordi Venemaale.

Leedus kasutatakse piimatoodete tootmiseks muu hulgas piimapulbreid ja taimseid rasvu, kuid neid toote etiketil ei kajastata. See oli mõnest Leedu piimatööstusest Venemaale suunatud ekspordi keelamise põhjus, kirjutas Venemaa ajakirjandus eelmisel nädalal.

Vene peasanitaararsti Gennadi Oništšenko sõnul on eksperthinnangu kohaselt Leedus viimastel aastatel trend piimakarja vähenemise suunas, vahendas 1prime.ru. Samas on Leedu tema sõnul sisse ostnud olulises koguses piimapulbrit.

Seevastu ei ole Venemaale eksporditud toodete etiketil kirjas, et nende valmistamiseks on kasutatud piimapulbrit ja taimseid rasvu. “See on kvaliteedi ja ohutuse küsimus,” rõhutas Oništšenko Moskvas toimunud briifingul.

Otsus ei mõjuta Eesti eksporti

“Leedu sisseveo piiramise teemal on räägitud viimasel ajal tihti,” tõdeb Tere ASi juhataja asetäitja Ülo Kivine. “Kuivõrd Venemaa on Leedule üks peamisi piimatoodete ekspordi sihtriike, siis on loomulikult selle turu avatus neile äärmiselt oluline,” lisab ta ja toob näite, et Leedu ekspordib Venemaale juustu ümberarvestatuna piimaks ligikaudu 1500 tonni päevas. See on võrdne praktiliselt kogu Eestis toodetava tooraine päevase kogusega.

Loe edasi täispikka artiklit Maalehest.