Avaldatud: 31. august 2012Kategooriad: Uudised

PÕLLUMAJANDUSMINISTEERIUM
PRESSITEADE
31. august 2012

Esimese poolaasta piimatoodang viimaste aastate suurim

Produktiivsuse tõus tagas 2012. aasta esimeses pooles Eesti viimaste aastate suurima piimatoodangu – ligi 359 000 tonni piima, mis on 4,3% suurem võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, selgub põllumajandussektori esimese poolaasta ülevaatest.

„Tootmine on esimesel poolaastal suurenenud olukorras, kus tootjahinnad on langenud, aga tootmisvahendite hind kasvanud – see teeb meie piimatootjate olukorra keeruliseks aga näitab ka piima tootmise efektiivsuse tõusu,“ ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. „Ja siin tuleb lisaks piimandussektorile kiita ka teraviljakasvatajaid, kes on kasvupindasid sel aastal laiendanud.“

Teravilja kasvupind käesoleval aastal on Statistikaameti augustis avaldatud esialgsete andmete alusel 309 400 hektarit ehk 4% suurem kui eelmisel aastal. Suurenenud on taliviljade osakaal (+27%) ning vähenenud suviviljade (-3%) oma.

Esimese poolaasta andmetel teravilja (eriti nisu ja odra) hinnad langesid, olles eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 15-20% madalamad.

„Kui jälgida maailma ja Euroopa Liidu turul toimuvat, siis teisel poolaastal on tõenäoliselt oodata teravilja jätkuvat hinnatõusu,“ ütles põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Illar Lemetti. „Teraviljatootjatele  on see hea uudis, sest esimese poolaasta jahe kevad soodustas teraviljade võrsumist ja eeldused heaks  saagiks on olemas. Tõrvatilk meepotti on olnud koristusperioodi vihmane algus, mis on saagikoristust takistanud.“

Piima pakkumise suurenemine Euroopa Liidus ja teistes olulistes piimatooteid eksportivates riikides surus piimatoodete hindasid 2012. aasta esimesel poolaastal allapoole. Euroopa Liidus saavutasid aga piimatoodete hinnad esimese poolaasta andmetel põhja mais ja juunis ning sellest tulenevalt võib lähikuudel oodata ka piima kokkuostuhinna edasise languse peatumist.

Põllumajandussaaduste tootjahind vähenes II kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 5,8% võrra. Oluline vähenemine võrreldes eelmise aasta sama perioodiga oli kartuli (-26,3%), köögivilja- ja aiandussaaduste (-17,2%) ning teravilja (-10,9%) osas. Tootjahinnaindeks tõusis märgatavalt munadel (15,1%).

Põllumajandussaaduste tootmise vahendite ostuhinnaindeks suurenes 2,7%. Enim suurenes energia, kütuse ja määrdeainete hinnaindeks (10,8%). Seega oli põllumajandustootjale käesoleva aasta II kvartalis majandamine keerulisem kui eelmise aasta II kvartalis, sest kulud kasvasid, kuid sissetulekud olid väiksemad kui eelmisel aastal samal ajal.

Põllumajandussektori 2012. aasta I poolaasta ülevaade on kättesaadav siit: http://www.agri.ee/public/juurkataloog/POLLUMAJANDUS_JA_TT/pollumajandussektor_ylevaade_2012_II_kv.pdf

Lisainfo:
Karin Volmer
Põllumajandusministeerium
pressiesindaja
tel 625 6254 / 5696 4876
karin.volmer@agri.ee

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/