Avaldatud: 4. veebruar 2022Kategooriad: Taimekasvatus, UudisedSildid: , , ,

EL-i kehtestatud lämmastikulahuste dumpinguvastased maksud on suur takistus tootjatele

Allikas: EPKK infoleht Põllumajandus- ja toidu-uudised Euroopast
2.02.2022

Copa-Cogeca on juba kuid kahtluse alla seadnud lämmastikväetiste suhtes ELis kohaldatavate dumpinguvastaste meetmete kasulikkuse. Kuna sel talvel on väetiste hinnad rekordilised ja olukord muutub põllumajandusettevõtetele üha vastuvõetamatumaks, otsustas ELi kaubanduse peadirektoraat algatada uurimise dumpinguvastaste tollimaksude tegeliku mõju kohta. See esimene samm on tervitatav, kuna võib viia dumpinguvastaste maksude kaotamiseni.

Väetisemüüjad ei suuda nõudlust täita

Alates 2021. aasta algusest on lämmastikväetiste hinnad kolmekordistunud. Nüüd moodustavad need 55% Euroopa põllukultuuride kasvatajate sisendkuludest. Lisaks sellele kasvule on väljaspool hooaega pakutavad mahud olnud tavapärasest väiksemad ning turustajad ei ole juba praegu kindlad, et suudavad paljudes liikmesriikides kevadiseks kasutusperioodiks kõiki põllumeeste nõudmisi täita. Need tingimused ohustavad suuresti põllukultuuride kasvatajate tootmisvõimsust. Tootjad on silmitsi nii rahvusvahelise põllumajandustoodete turu ebastabiilsusega kui ka konkurentsimoonutustega, tegutsedes koos muu maailma põllumajandustootjatega Euroopa ülemäära kaitstud väetiseturul.

Väetiste hinnatõusul on mitmeid põhjusi

Väetiste, eriti lämmastikulahuse (UAN) hind on seotud kasvava ülemaailmse väetiste nõudluse ning gaasi- ja meretranspordi hindadega ning ebapiisava konkurentsiga EL-i siseturul. Üldsus mõistab harvemini, et EL-i tasandil kehtestatud lämmastikuga seotud tollitõkked ja UANi dumpinguvastased maksud on muutunud põllumajandustootjate jaoks suureks takistuseks ning tekitavad koos ülemääraste hindadega ka reaalse väetisepuuduse ohu. Samal ajal teenivad Euroopa väetisetööstused, mille tootmiskulud ja müügihinnad on kõrged, jätkuvalt ülemäärast kasumit.

Põllumeestel on komisjonile kõrged ootused

Copa asepresidendi Tim Cullinani sõnul on positiivne, et komisjon on otsustanud kuulata põllumajandustootjate muresid ülekaitstud väetiseturu kohta. Kuna UAN-väetiste hind on üle 750 €/t, on selge vajadus kiireks tegutsemiseks, sest olukord on mitmes liikmesriigis jätkuvalt pingeline. Seetõttu loodame, et Euroopa Komisjoni algatatud uurimine jõuab lõpule aja jooksul, mis arvestab kriitilist olukorda farmides

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/