Avaldatud: 8. veebruar 2024Kategooriad: Metsandus, UudisedSildid: , , ,

Allikas: Eramets.ee, 24.01.2024. Autorid: Mait Lang ja Oleksandr Borysenko. Toimetaja: Manuela Kollom, METK

Metsateadlaste loodud noore metsa hooldusraiekohti soovitav kaart ja mobiilirakendus HooldusR on kasutajate tagasiside toel uuenenud. Lihtsasti kasutatav digilahendus näitab metsaomanikele puistuid, mis vajavad kohapealset hooldusraievajaduse kontrolli. Nõudlus on kasvanud lihtsasti lahendatud rakenduste järele, mille puhul peaks kasutaja võimalikult vähe ise mõtlema. HooldusR avades, kuvatakse koheselt vajalik info. Seejärel on vaja kohale sõita ja otsustada, mida oma metsaga teha.

Hooldusraiete kaardi vaatamise rakendus HooldusR. Foto: Eramets veebileht.

Kaugeseire rakendused mahuvad ka metsamajandaja nutitelefoni

Metsaomanik saab võtta riiulist metsa majandamise kava või vaadata metsa takseerkirjeldusi riikliku metsaregistri andmebaasi kasutajaliidesest internetis. Harjumuspärane info esituslaad ja praktikas juurdunud takseertunnuste komplekt tunduvad loomulikud. Siiski, metsa takseerkirjeldusi ja eraldiste kaarti hoitakse arvutite andmebaasides, millest paberkujul metsamajanduse kava või soovitused kirjutab selleks ettenähtud programm.

Mistahes andmebaaside kasutamiseks ja andmeanalüüsiks on olemas eraldi programmid. Samas, kui andmete vaatamiseks tekib harva vajadus, siis on mugav, kui infot on võimalik kasutada lihtsal viisil.

Tasuta mobiilirakendusele on lisatud märkmete tegemise võimalus

2023. aasta novembris valmis Tartu observatooriumis esimene kogu Eestit kattev noorte metsade hooldusraievajaduse indikatioonikaart. Kaart loodi Maa-ameti aerolidari andmete põhjal. Kõiki üksikasju saab täpsemalt lugeda kaugseire.ee lehelt. Kaardi vaatamise lihtsustamiseks täiendasime ka tasuta mobiilirakendust ehk äppi HooldusR (rakendust saab alla laadida Google Play Store‘st).

Rakendus HooldusR toimib “kandikuna”, mis toob andmeanalüüsi tulemused metsaomanikuni. Rakendus kuvab:

  • hooldusraie vajaduse kontrollimiseks kaardi,
  • lisab metsaeraldiste piirid,
  • võimaldab valida taustale aerofoto või temaatilise kaardi.

Rakendusse on lisatud ka lihtne märkmik, kuhu kirja panna, kas soovitus on õige või näiteks miskipärast hoopis puudub. Selle kontrollimiseks on vaja metsas kohapeal oma silmaga olukord üle vaadata. Kõik kasutajad on oodatud jagama oma kogemusi ja tagasisidet rakenduse kasutamisel. Kui selline info saata kaardi koostajatele, siis on võimalus andmetöötluse metoodikat täpsustada ja rakendust ajakohastada.

Kaardil märgitud ala tuleks metsas üle kontrollida ja kui tekib kõhklusi, siis on alati mõistlik enne raie alustamist abi küsida kohalikust metsaühistust või metsakonsulendilt.

Projekti rahastas Keskkonnainvesteeringute Keskus keskkonnaprogrammi metsanduse programmi (2023-1 – 08.02.2023-13.03.2023) meetmest “RE.4.8 Metsandus”.

Loe artiklit hetkel kasutuselolevatest metsanduse ja põllumajanduse digilahendustest “Tagasiside aitab parendada põllu- ja metsamajandamise kaugseirerakendusi”.

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/