Avaldatud: 23. veebruar 2013Kategooriad: Uudised

Õige külvikord ja kultuuride paigutus lähedalasuvatel põldudel aitavad kahjurite arvukust tõhusalt piirata. Ilma künnita põldudel tuleb teha seiret, sest nendel võib kahjureid olla rohkem.

Viimasel ajal räägitakse Euroopas suurenenud nõudlusest atrade järele. Ennekõike seetõttu, et taimekahjurite hulk on suurenenud ning nende arvukuse vähendamisel on hakatud panema suuremat rõhku künnile. Olen veendunud, et pigem on kahjurite arvukuse tõus seotud viimaste aastate pehmete talvedega, mille jooksul on suur osa populatsioonist edukalt talvitunud.

Külmad talved reguleerivad kahjurite arvukust nii, et osa populatsioonist hukkub. See on meie tingimustes täiesti normaalne. Sellist looduslikku regulatsiooni pole viimastel aastatel aga toimunud. Loomulikult on teatud hulk kahjureid, kelle arvukust on võimalik vähendada künniga, kuna nad talvituvad mullas või taimejäänuste all. Siinkohal on mõistlik kirjeldada meil enam levivate kahjurite talvitumispaiku.

Teraviljade peamised kahjurid

Ripslased (Thripidae) teevad kahju, imedes kõrreliste pähikutest taimemahla. Nad talvituvad kas valmikute või vastsetena 10–20 cm sügavusel mullas. Kevadel, kui mulla temperatuur on tõusnud 10–12ºni, väljuvad putukad mullast ja emased munevad kõrreliste pähikutele. Ripslased annavad Eestis üks-kaks põlvkonda aastas. Seega saab nende arvukust künniga edukalt reguleerida, hävitades põllul talvituvad isendid.

Loe edasi täispikka artklit Maalehest

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/