Avaldatud: 11. märts 2013Kategooriad: Uudised

Kuna Eesti lihaveiste kari aasta-aastalt kasvab ja selle tase paraneb, on kasvatajad hakanud huvi tundma järjest parema aretusmaterjali vastu.

Kui lihaveiste pidamine Eestis sajandi algul hoogu võttis, osteti aretuseks peamiselt välismaalt või Eesti oksjonitelt pulle, kellega oma mullikaid ja ammlehmi paaritada. Mõne aja pärast lisandus kunstlik seemendus kodumaise spermaga. Tõuloomakasvatajate ühistu on varem ise pulle sisse ostnud ning neilt spermat varunud.

Juba eelmisel aastal hakkasid edumeelsemad lihaveisekasvatajad huvi tundma ka importsperma vastu,

"See on rõõmustav tendents, mille abil lihaveiste kvaliteet tulevikus kindlasti paraneb," kirjutatakse tõuloomakasvatajate ühistu kodulehel.

Eelmise aasta teisel poolel loodi kontaktid Prantsusmaa firmadega ja soovitud lihaveiste sperma saabus jaanuari lõpul kahest erinevast firmast (Genes Diffusion ja Sersia France). Aretusematerjali lisandus Euroopa aretusorgansiatsioonide Vikinggeneticsi ja GGI kaudu veebruari alguses.

Materjali otsiti simmentali, limusiini ja šarolee kasvatajate soove silmas pidades. Simmentali tarbeks on saada nelja, limusiinile üheteistkümne ja šaroleele kaheksa pulli sperma.

Lii Sammler, Maaleht (11.03.2013)
 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/