Avaldatud: 16. juuni 2022Kategooriad: Maaettevõtlus, UudisedSildid: , , ,

Allikas: Ivar Raav, 2022
https://ivarraav.com/juhtimine/meeskond-on-juhi-emotsioonide-peegel/
https://ivarraav.com/juhtimine/juht-on-ruumi-hoidja/

Töö inimeste emotsioonidega ja suhetega, on kordades olulisem, kui juhi tööd kaugelt vaadates tundub.

Juhi selgus oma sõnumites võib olla küll väga täpne, aga tema kehakeel, tema olek võib inimestele hoopis teisi sõnumeid anda. Harv ei ole näide juhist, kes kordab pidevalt oma inimestele, et nad ei pea tegema ületunde ning end tööga üle koormama pere arvelt ning see, et tema seda teeb, ei tähenda, et ta seda meeskonnaliikmetelt ootab. Kuid ta siiski näeb, et inimesed on justkui vaevatud.

Kõik see, mida juht oma meeskonnas näeb, on tema enda sees toimuva peegeldus, mida me aga ise ei märka enda sees. Me vajamegi peegleid oma hoiakute nägemiseks – selleks on teised inimesed ning juhil tema meeskond.

Kuna juht ise oli läbipõlemise piiril, tema stressitase oli liiga kõrge, tema kehalised sümptomid andsid märku välja elamata emotsioonidest, siis täpselt seda ka tema meeskond peegeldas. Me võime juhina öelda mida iganes ja nii täpselt kui võimalik, kuid inimesed saavad kuuenda meelega aru meie tegelikust sisemisest olekust ning tajuvad suurepäraselt ilma sõnadesse panemata, mida juht tunneb ning peegeldavad seda vastu.

Teadmatu juhina annad sa kõik enda pinged edasi oma meeskonnale. Võimendad iseenda emotsioone järgmistes inimestes, kes on paratamatult vastuvõtlikumas positsioonis.

Juhi julgus väljendada oma emotsioone on ülimalt oluline! Ole avatud sellele, mis su enda sees üles tuleb ning ka aus selles, mida välja annad, kartmata teiste reaktsioone. Mida ehedamaks me muutume, seda vähem me muretseme selle pärast, mida teised mõtlevad minust. Juhi ehedus ja enda emotsionaalse intelligentsuse arendamine kinnitab kui üle hinnatud on juhtide mõju tulemustele, aga kui tugevalt alahinnatud on juhtide mõju inimestele.

Juht on ruumi hoidja

Juhtimine on sellise ruumi loomine, kus inimesed saavad kasvada. Vahet ei ole, kas inimese peamine töövahend on tema keha (nt töö kätega) või tema aju (nt kontoritöö). Nii nagu laps ei saa areneda kui tal puudub turvaline ruum, siis sama kehtib täiskasvanu puhul.

Vaimse ruumi loomise alla käib ka juhi enda autentsus olla tema ise. Vajalik on turvaline keskkond rääkimaks kõigest, mis elus oluline ja millest unistan, mida kardan. Mitte pelgalt tööalaselt, vaid laiemalt – see loob usaldust, et sind usaldataks.

Ruumi hoidmine koosneb ruumi loomisest, hoidmisest ja kasvatamisest. Milline on sinu meeskonna ruum?

Kindlasti oled märganud, et mõnes seltskonnas hakkad käituma teisiti, avama end teisiti, tundma end teisiti. Hoolimata sellest, et sa ei oska ehk kirjeldada, et milline on see ruum, siis adud, et see on pisut teistsugune kui mõni teine.

Kui midagi häirib või tekib kangus, ebameeldivus, siis mõtle, mida soovid? Mida saad just sina teha selleks? Asi ei ole selles, et kuidas teised peaksid teistmoodi käituma, vaid sinu tunne näitas kätte Sinu vajaduse. Sina ise saad nüüd olla see, kes oma vajaduse eest seisab. Kui see tunne oli äärmiselt ebameeldiv, on ehk hea aeg mõelda sellele, et kas sa tõesti pead selles ruumis viibima?

Ruumi hoidmine tähendab nii vaimselt kui ka füüsiliselt teise inimese jaoks olemas olemist. Kuulajana saame võimaldada rääkimist. Kuulata, olla olemas, ilma mõtlemata, kuidas ma talle vastan või mis järgmiseks küsin või kuidas ma tema probleemi lahendan või kuidas mul endal oli kui nii oli. Inimesed ei taha alati lahendusi (eriti kellegi teise omasid), vaid tahavad esmalt välja rääkida. Kui abi pole palutud, ära mine lahendama ja päästma kedagi või asju enda kontrolli alla võtma.

Kuula rohkem kui kõrvadega. Sügavuti kuulamist teeme argielus sama harva kui sügavalt sisse- ning eriti väljahingamist.

Toimetas Hanna Tamsalu

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/