Avaldatud: 27. aprill 2022Kategooriad: Aiandus, UudisedSildid: , ,

Allikas: Springer, 5.11.2021
Autorid: Agnes Kivistik, Liina Jakobson, Kersti Kahu, Kristiina Laanemets

Maguskirss (Prunus avium) on aina kasvava populaarsusega viljapuu Eesti aedades. Viimase poole sajandi jooksul on Eestis aretatud ligi 30 maguskirsisorti, peamiselt parema talvekindluse ja suurema ning maitsvama vilja suunas. Maguskirsi saagikus sõltub mitmetest asjaoludest, eelkõige aga sordist, ilmast ja sobiva tolmuandja lähedusest. Maguskirss, üksikute eranditega, on isesteriilne ja vajab edukaks tolmlemiseks sobivat tolmuandjat. Saaki annavad vaid viljastatud õied. Edukaks luuvilja moodustumiseks on seega vaja viljastumist sobiva õietolmuga.

Eesti Taimekasvatuse Instituudis (ETKI) määrati 50 Eestis kasvatatava maguskirsisordi ja -aretise S-lookuse alleelid ja jaotati isesteriilsuse gruppidesse. Analüüsitud 50 maguskirsist olid 25 Eestis aretatud sordid, 18 välismaised sordid ning 7 Eesti aretised. Isesteriilsuse gruppi kuuluvus võimaldab hinnata erinevate sortide võimalikku sobivust üksteisele tolmuandjateks ja laiendab oluliselt valikut, milliseid sorte üksteisele tolmuandjaks valida.

Analüüside tulemusena on moodustatud soovitusnimekiri sobilike tolmuandjate kohta koduaednikele ja maguskirsi tootjatele saagikuse optimeerimiseks. Tabelis on toodud Eestis kasvatatavate maguskirsisortide isesteriilsuse 19 gruppi ja sordid, mis nendesse kuuluvad. 

Samasse gruppi kuuluvad maguskirsid ei sobi üksteisele tolmuandjateks!

Tabel 1. Eestis kasvatatavad maguskirsisordid ja -aretised grupeerituna isesteriilsuse ja S-alleelide alusel.
*0-gruppi kuuluvad sordid sobivad üldjuhul kõigile teistele maguskirssidele. ‘Ene’ ja ‘Zorka’ üksteisele tolmuandjaks siiski ei sobi, kuna mõlemal on sama alleelide kombinatsioon S13|S17.

Kodu- või tootmisaeda sobivad kõrvuti kasvama ja üksteist tolmeldama maguskirsisordid, mis kuuluvad erinevatesse gruppidesse, nt ‘Dönisseni kollane’ (S6|S17) sobib kokku kõigi sortidega, mis ei ole S-alleelide kombinatsiooniga S6 |S17. Samade S-alleelidega, st samasse isesteriilsuse gruppi kuuluvad maguskirsisordid ei ole võimelised üksteist viljastama. Näiteks ‘Dönisseni kollane’ (S6 |S17) ja ‘Leningradi must’ (S6 |S17) kuuluvad samasse gruppi ning ei sobi üksteisele tolmuandjateks.

Tänu haruldasele S17 alleelile sobivad paljud Eestis levinud maguskirsisordid tolmuandjaks peaaegu kõigile mujal kasvatatavatele välismaistele sortidele. ETKI-s tehtud analüüside põhjal koostatud tabel on tõhusaks tööriistaks nii koduaednikele kui ka tootjatele optimeerimaks maguskirsi saagikust.

Teksti tõlkisid ja toimetasid eesti keelde: Liina Jakobson, Kristiina Laanemets, Eesti Taimekasvatuse Instituut
Täispikka ingliskeelset uurimust saab lugeda Springeris

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/