Avaldatud: 10. september 2020Kategooriad: Uudised

EESTI PÕLLUMAJANDUS-KAUBANDUSKODA

PRESSITEADE 9. september 2020

Eesti ettevõtted osalevad koroona kiuste Riia toidumessil

  1. – 12. septembrini osaleb viis Eesti toidutootjat Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja ühiststendil Riias toimuval toidumessil RigaFood 2020. Eestist tutvustavad Riias oma tooteid Kadarbiku Köögivili OÜ, Rõngu Pagar OÜ, Rõngu Mahl AS, Chaga OÜ ja Punch Drinks OÜ. Läti on Eesti toiduettevõtete jaoks tähtsuselt teine eksporditurg.

 

„RigaFood on sellel sügisel üks väheseid välisriikides toimuvaid toidumesse, millel Eesti ettevõtted saavad osaleda. Ülemaailmse koroona pandeemia tõttu on paljud rahvusvahelised sündmused ja messid ära jäetud, mis muudab ekspordi arendamise oluliselt keerukamaks. Tänavu ei toimu näiteks Euroopa suurimaid toidumesse SIAL Pariisis või Põhjamaade suurim mahemess Nordic Organic, ka järgmise aasta alguses toimuma pidanud suursündmus Grüne Woche on aasta võrra edasi lükatud,“ ütles põllumajandus-kaubanduskoja messide projektijuht Evi Randpere.

Randpere sõnul on COVID-19 pandeemia tõttu Riia toidumessi eksponentide arv kahanenud aastaga 700-lt 450-le, kuid messist võtavad osa siiski 25 riigi eksponendid. „Loodetavasti on messil osalemine vaatamata keerulistele oludele meie ettevõtjate jaoks edukas,“ ütles ta.

Kadarbiku Köögivili OÜ ekspordib oma tooteid Lätti alates 2006. aastast. Ettevõtte mahlade müügist moodustab Läti turg 30%. „Covid-19 mõjutas ka Kadarbiku Köögivilja Läti turu müüginumbreid oluliselt. Nüüd ongi põhirõhk Läti turuosa taastamisel,“ rääkis Kadarbiku Köögivilja projektijuht Lisli Pak. Tänavu esitletakse Riias värskelt pressitud köögivilja- ning puuviljamahlasid.

Rõngu Mahl AS alustas oma toodete ekspordiga Lätti 2016. aastal. „Tänavu on Rõngu Mahla väga edukaks ekspordiartikliks kujunenud 3liitrises Pouch pakendis mahlad, nektarid ja mahlajoogid, mis säilivad toatemperatuuril avatuna kolm kuud. Tänu pakendi tehnoloogiale ei pea säilivuse tagamiseks lisama toodetele säilitusaineid. Ettevõte tutvustab messil ka kolme uut VABA sarja mahemoosi – metspohlast, metsmustikast ja metsjõhvikast – mille valmistamisel pole lisatud suhkrut,“ tutvustas Riias pakutavaid uudistooteid Rõngu Mahla turundusjuht Marek Rohtmets.

Esimest korda osaleb tänavu Riia messil Chaga OÜ, kes praegu küll oma tooteid veel Lätti ei ekspordi, kuid sealse partnerettevõtte Bioteka abil loodetakse eksport lähiajal käima saada. Riia messil tutvustab Chaga oma mahetooteid Immuno Elixir Blackcurrant, Immuno Elixir Sea Buckthorn ja Elemental Elixir.

Läti turule minekut valmistab messil ette ka Tartumaa innovatiivne ja kohalikku toorainet kasutav ettevõte Rõngu Pagar OÜ, mis viib Riia näitusele külmutatud küpsised, pitsad, korbid ja pirukad, mida iga perenaine saab kodus valmis küpsetada.

Samuti on messi uus eksponent Punch Drinks OÜ, mis tegutseb Tallinnas uue ajastu joogivabrikuna, kus kokteililaboris valmivad ainulaadsed ökokarastusjoogid ja džinnikokteilid. Riias tutvustab Punch Drinks tooteid kolmes erinevas kategoorias: Öko limonaadid, Öko pudelikokteilid ja klassikalised kokteilid vaadist. „Me veel ei ekspordi Lätti märkimisväärses osas oma tooteid, kuid suhtleme aktiivselt võimalike edasimüüjatega ja plaanime tänavu ka eksporti alustada,“ on lootusrikas Punch Drinks OÜ turundusjuht Taavo Velt.

  1. aastal oli Eestist Lätti eksporditavate kaupade väärtus kõikides majandusharudes kokku 1,31 miljardit eurot, mis tegi riigist Eesti kolmanda kaubanduspartneri. Eesti päritolu põllumajandussaaduste- ja toidukaupade ekspordis oli Läti möödunud tähtsuselt teine turg, kuhu viidi ligi 179 miljoni euro väärtuses kaupu, mis moodustas 17% nende kaubagruppide koguekspordist. Soome vastav näitaja oli 18% ning Lätile järgneva Leedu osakaal 11%. Kõige enam viidi Lätti jooke ja alkoholi, piima ja piimatooteid, liha ning lihast ja kalast valmistatud tooteid. Eesti piima ja piimatoodete ekspordis oli Läti osakaal mullu koguni 24.

Eesti 49-ruutmeetri suurune ühisstend B32/C33 asub Kipsala Messikeskuse hallis 2. Stendi kujundas disainer Marju Liigand, ehitas Bruster OÜ. Riia toidumess tähistab tänavu 25. aastapäeva, messil on avatud ka Jaapani paviljon, grillpark ja valitakse messi parim leib, piimatoode ning mesi, samuti  toimuvad erinevad võistlused. Messi koduleht: http://www.bt1.lv/rigafood/eng/

 

Lisainfo: EPKK toiduvaldkonna juht Evi Randpere, e-post: evi@epkk.ee , tel 5097819

 

Rõngu Mahl AS – turundusjuht Marek Rohtmets, tel: 55513174

Chaga OÜ – ekspordijuht Urmas Kass, tel 57501015

Rõngu Pagar OÜ – juht ja omanik Kristel Peri, 55539300

Punch Drinks OÜ – turundusjuht Taavo Velt, 58047795
Kadarbiku Köögivili OÜ – projektijuht Lisli Pak, tel: 56497619

 

Malle Lind

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda

Avalike suhete juht

Pärnu mnt 141, Tallinn 11314

malle@epkk.ee

www.epkk.ee

Tel 372 509 6304

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/