Avaldatud: 18. september 2012Kategooriad: Uudised

Jänedal Maamajanduse Infokeskuses 14. septembril toimunud erametsanduse aastakonverentsil «Puit energiaks!» analüüsiti puiduenergia kasutamise tulevikuperspektiive.

Metsanduse kommunikatsioonijuhi Regina Hanseni edastusel märkis konverentsi avanud keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus, et meie oma taastuva energiaressursi kasutamine tasub ära mitmekordselt: see on keskkonnasõbralik, selle kasutamisel paraneb tööhõive maapiirkondades ja lisaks on puitkütus soodne. Minister andis lootust, et ka edaspidi on kohalikel omavalitsustel võimalik saada toetust küttesüsteemide üleviimiseks puiduenergiale.

Läti Biokütuste ja Bioenergia Ühingu esindaja Didzis Palejs tõi oma ettekandes välja, et nõudlus taastuvenergia tootmiseks vajalike ressursside vastu kasvab pöördumatult kogu maailmas. Biomassi veetakse ühest riigist ja isegi maailmajaost teise.

«Peame olema arukad ja võtma oma taastuva energia ressursid ise efektiivselt kasutusele. See on väga hea võimalus: fossiilse kütuse varud maailmas lõpevad, kuid meil on olemas taastuvressurss, mis targa kasutamise korral ei saa otsa kunagi,» toonitas Palejs.

Ühendkuningriigi bioenergia ekspert Neil Harrison nentis, et Euroopa tervikuna küll täidab aastaks 2020 seatud taastuvenergia osakaalu eesmärgid, aga üksikute riikide lõikes mitte.

Metsatoetused jäävad kestma

Keskkonnateabe Keskuse metsakorralduse osakonna juhataja Enn Pärt kinnitas, et Eestis jagub kütteks sobilikku puitu piisavalt ning valdavalt on ressurss just erametsades.

«Praegu toodetakse meil 24,3% energiast taastuvatest allikatest, seega oleme 2020. aasta eesmärgi sisuliselt juba täitnud. Valdav osa Eestis toodetavast taastuvast energiast tulebki puidust,» nentis Pärt. Suure koguse energiapuitu annaks erametsade parem hooldamine, sest ennekõike tuleb tooraine väheväärtuslikest puistutest ning raiejäätmetest.

Põllumajandusministeeriumi maamajanduse osakonna peaspetsialist Elar Neito väitel jäävad metsatoetused kestma ning võib ka lisanduda uusi toetuseliike, näiteks ühistegevuse toetamiseks, metsasaaduste töötlemise edendamiseks jmt.

Ajalehest Koit (18.09.2012)

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/