Avaldatud: 8. juuni 2012Kategooriad: Uudised

Eile toimus Saarte Vissi valimine, seda juba 18. korda. Vissi-paraadile oli registreeritud kõigi aegade suurim arv loomi – 53 ilusamast ilusamat piimaandjat kolmest erinevast tõust, kokku 12 lehmaomanikult. Mõni lehm siiski kohale ei jõudnud, esitletud lehmade arv oli 43.

Nagu varasematel aastatel, nii ka tänavu võtsid esmalt mõõtu kaheksa väga ühtlast ja ilusat eesti karja (maakari) lehma. Parimaks ehk Vissiks tunnistati Liia Sooääre 5. laktatsiooni Kelli (4. lakt, 5245 kg), teiseks hinnati TÜ Mereranna PÜ esmapoeginud Nipsi-Kari ja kolmandaks Liia Sooääre esmapoeginud Alla.

Loomi hindas Eesti maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi loomageneetika ja tõuaretuse osakonna juhataja Haldja Viinalass, kommenteeris Eesti maakarjakasvatajate seltsi sekretär Käde Kalamees.

Eesti holsteinist oli esitlusringil 6 esmapoeginud ja 2 noort lehma. Esimest laktatsiooni lüpsvatest tunnistati parimaks Pirke Kõljala POÜst (kpl 45,9 kg), teiseks Aspi, samuti Kõljala POÜst ning kolmas oli Samanta Kärla PÜst. Noorte lehmade seast osutus esimese koha vääriliseks Pepsi (2. lakt) Kärla POÜst ja paremuselt teiseks tunnistati Tuuni (2. lakt) Kõljala POÜst, kusjuures Tuuni I laktatsiooni toodang oli 11 190 kg, millega ületas võitnud lehma Pepsi toodangut koguni 2525 kg võrra. Näete siis, kui palju on looma hindamise juures erinevaid kriteeriume! Kokkuvõttes tuli eesti holsteini Vissiks Kõljala Pirke ja reservvissiks Kärla Pepsi.

Loomi hindas Seppo Niskanen (Soome), VikingGeneticsi eksport-manager, kommenteeris Eesti tõuloomakasvatajate ühistu juhatuse esimees Tanel-Taavi Bulitko.

Kõige arvukamalt oli esindatud eesti punane kari 9 esmapoeginud, 7 noore lehma ja 11 täiskasvanud lehmaga. Ka tegelikkuses on Saare maakonnas eesti punane lehm suures ülekaalus. Esmapoeginutest tuli esimeseks Tangel TÜ Mereranna PÜst (kpl 30,8 kg), teiseks Tulbi Ranna Agro PÜst ja kolmas Peki Jaan ja Anne Kiideri Riido talust. Noorte lehmade pjedestaalikohad hõivasid: esimene Talvike TÜ Mereranna PÜst (1. lakt 8485 kg), teine Mopsa Kärla PÜst ja kolmas Elsi Kõljala POÜst.

Täiskasvanute paremus: esimene Kesta Kõljala POÜst (2. lakt 7989 kg), teine Krõll Kärla PÜst ja kolmas Puura Haamerite Jurna talust.

Punase karja Vissiks pärjati Kõljala Kesta ja reservvissiks Mereranna Talvike.

Loomi hindas samuti Seppo Niskanen ja kommenteeris aretusosakonna juhataja Tõnu Põlluäär.

Seega said Saarte Viss 2012 tiitli musta-valgekirju Pirke ja punane Kesta Kõljalast ning Liia Sooääre maakarja Kelli.

“Saarte Vissi” korraldas Eesti tõuloomakasvatajate ühistu, Aive Sonets.

Vilma Rauniste, Meie Maa

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/