Künni maailmameistrivõistlused Horvaatias tõestasid taas, et võidavad need, kes on rohkem harjutanud kogenud treenerite juhendamisel.
Eesti esindajad Margo Pajo tavaatradel 21. ja Jüri Lai pöördatradel 13. koha.
Mullused Eesti meistrid tegid, mis suutsid. Tulemusi pole põhjust häbeneda. Võrreldes maailma tippudega puudusid meie meestelvõrdsed võimalused  ettevalmistumiseks.

Jälgisin võistlusi Ülemaailmse künniorganisatsiooni (World Ploughing Organization),
OÜ Rodnase Põllumehe foorumi ja Eesti Künniseltsi kodulehe vahendusel.
Eesti künnivõistkonna esindaja Margus Ameerikas teatas 11. septembril põllumeeste foorumis, et Eestile antakse võimalus künni MM korraldada 2028 aastal.
Järgmised, 2013. aasta maailmeistrivõistlused peetakse Kanadas. Nende võistluste koduleheküljel tiksub kell, mis näitab mitu päeva ja tundi ja minutit on jäänud alguseni.
Kuigi 16 aastat tundub liigagi pikk Eestis toimuva MMi ootamiseks, on  kohe aeg alustada ettevalmistust.

Eesti Künniseltsi juhatuse liige Margus Ameerikas saatis Horvaatiast häid pilte, kus näha kündi ja kündmist kui tegevust. Sarnased on ka Ülemaailmse künniorganisatsiooni leheküljel pildigaleriis.
Tänavustelt Eesti meistrivõistlustelt loodaks nii tipp kui asjaramastajatelt fotograafidelt just samasugust lähenemist.Näha kündmise detaile, künni kvaliteeti "otse nina vastu lina".
Veel parem kui korraldajad leiavad asjatundja, kes õpetaks kündi pildistama.
Pärast võistlust võib anda kündjatele ja pealtvaatajatele võimaluse kõik võistlustükid üheskoos üle vaadata, hinnata ja arutleda nende üle.

Üleeestiliste  künnivõistluste traditsioon sai alguse 1965. aastast. Eesti künniseltsi koduleheküljel võiksid olla näha kõigi aastate võistluste tulemused.(seni on aastast 2003)
Samuti on teretulnud algatada künniseltsi leheküljel foorum "Künni MM 2028", kus oleks võimalus spetsialistidel, huvilistel, toetajatel künni ja kündmise teemal arvamust avaldada. Kui kõigi arusaamised künnivõistlusest pole ühesugused, pole sellest midagi hullu. Vaidlustes selgub tõde ja see peaks ala arengule ainult kasuks tulema.

Neli aastat on pöördatrade meistrite klassis Olustveres olnud vaid üks võistleja- Jüri Lai. Meeldiv uudis on, et sel korral on temale konkurentsi pakkumas pöördatrade vabaklassis varem häid tulemusi näidanud Kristjan Nagel ja Kaspar  Kald. Ajateenistusest on võistlusteks ettevalmistamiseks puhkust saanud 2008. aasta noortemeister Priit Puuorg.
Ilmselt mõistavad kaitseväe juhid, et kündmine  on üks riigi kaitsevõimet toetav oskus.
Pöördatrade klassis võistleb Priit Puuorg  esmakordselt. Künnab ta Eesti künniseltsi võistlusadraga, mida aastate eest kasutas Mait Pajo.
Kahtlemata  on just pöördadrad ka võistlustel tulevikus enamlevinud.

Künnimaailmamistrivõistlused 2028. aastal Eestist panevad ehk nii mõnegi noore sihikindlalt harjutama. Ülim eesmärk, tulla kodus maailmameistriks.

Eelmistel maailmameistrivõistlustel (2010. aastal Uus-Meremaal ja 2011. aastal Rootsis) juhendas Eesti kündjaid Kaspar Järvala treener viiekordne  Šotimaa meister Ian Daniel. Seekord teda abiks polnud. Kindlasti peaks juba järgmisel aastal koostöö jätkuma.

Kui lugejal on ettepanekuid Eesti künnivõistluste edendamiseks võib nendest märku anda Eesti Künniseltsile.

Heino Laiapea
agronoom