Avaldatud: 18. juuni 2013Kategooriad: Uudised

Kommentaar 10. juuni rohuproovide kohta

Rohuproove analüüsiti arvuliselt vähem, sest proovide võtmiseks valitud põldudelt oli rohi niidetud ja sileeritud. 10. juuni analüüsidest selgus, et kõrreliste ja kõrreliste-liblikõieliste taimikute rohi oli lüpsikarjale mõeldud hea rohusööda nõuetest väiksema toiteväärtusega. Ainult punase ristiku rohi ja punase ristiku segukülvid hiliste raiheina sortidega olid kõrgema toiteväärtusega. Teatavasti on hea rohusööda seeduvuse piirväärtuseks lehmadel 65%, lihaveistel, lammastel ja hobustel 60%. Koos seeduvuse vähenemisega langeb ka söömus ja alaneb söödakasutuse efektiivsus.

Kasvukõrguselt ületasid heintaimed kõiki varasemaid mõõtmisi (70-120 cm). Loomisel lisandus kõrte pikkusele nädalaga kuni 30 cm, punase ristiku varred kasvasid juurde küll poole vähem, kuid jõudsid ka Põhja-Eestis õiepungade faasi. Proteiinisisalduse vähenemine toimus endiselt hoogsalt (segukülvidel 0,5-1,1% võrra päevas) kuid jäi 15% lähedale. Efektiivsete temperatuuride summa oli vegetatsiooni algusest juunikuu I dekaadi lõpuks Kuusikul 412, Viljandis 447 ja Võrus 482 kraadi, seega üle 140 kraadi rohkem kui eelmisel aastal. Viimasel nädalal lisandus efektiivseid temperatuure 85-99 kraadi.

Siloseire varasemate aastate andmetel oli varajase punase ristiku optimaalne niiteaeg juunikuu II poolel, kuid sellel aastal saabus see kuu I poolel. Ädalakasv on niidetud põldudel soodsa mullaniiskuse ja jätkuvalt lisanduva soojuse mõjul hea ning 6-7 nädala pärast on kasvanud uus sileerimiskõlblik II niide. Rohu I niite toiteväärtuse seire on oma ülesande täitnud ja järgmisel nädalal proove enam ei võeta.

Soovime edukat ja oskuslikku rohu sileerimist.

Kommenteeris
Uno Tamm
EMVI vanemteadur

Vaata rohuproovide analüüsi tabelit – 10.06.2013 pdf-failina siin

Põllumajandusuuringute Keskuse kodulehel – Siloseire 2013
 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/