Avaldatud: 8. mai 2013Kategooriad: Uudised

Söödateravilja kiiresti kasvanud hind on pannud Eesti seakasvatajad raskesse olukorda, tunnistasid seakasvatajate esindajad põllumajandusministeeriumis esmaspäeval toimunud ümarlaual.

“See ei ole ainult Eesti, see on terve Euroopa probleem, et teraviljahind on kõrge ja lihahind madal,” rääkis Lääne-Virumaa seakasvataja, OÜ Markilo juhataja Urmas Laht. “Väga odavalt tuleb praegu sealiha mujalt Euroopast sisse.”

Urmas Laht tõi välja, et pärast Vene turu sulgumist Euroopa sealihale on Eesti seakasvatajate olukord muutunud järjest raskemaks, sest viljahind on tõusnud, sealihahind langenud ja liha tarbimine vähenenud.

“Ümarlaual püüdsimegi seakasvatajate mured kaardistada, et riigil oleks omalt poolt võimalik hakata otsima võimalusi sektori olukorra leevendamiseks,” ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder, tunnistades, et Eesti seakasvatajad on sattunud raskesse majanduslikku seisu.

Eesti seakasvatajatele on majanduslikult olnud rasked just paar viimast aastat. Näiteks söödaodra hind on tõusnud 162 eurol­t tonni eest 2011. aasta alguses 202 euroni tänavu jaanuaris. Ka ministri hinnangul on Baltimaade seakasvatajate olukorra muutnud keerulisemaks Venemaa mullune otsus keelustada elusloomade sissevedu Euroopa Liidust, millega sulgus Eesti seakasvatajate jaoks oluline turg. “Mida iga Eesti inimene saab teha, on muidugi kodumaise sealiha eelistamine,” lisas Helir-Valdor Seeder.

Urmas Lahe sõnul oli ministriga kohtumine konstruktiivne, analüüsiti võimalust rakendada Eestis Soomega sarnaselt emisetoetust, suuremat investeeringutoetust aastatel 2014–2020, suurendada aretustoetusi ja keskkonnatoetusi ning loomsete jäätmete käitlemise tasu riigi kanda võtmist.

Virumaa Teataja, 08.05.2013

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/