Kuigi käib alles viljakoristus, pannakse juba praegu alus ka tuleva aasta saakidele. Õige talirapsi külviaeg on praeguseks läbi ja kiirematel põllumeestel raps juba tärganud.

Kuigi vilja sai koristama hakata võrreldes eelmise aastaga nädal-kaks hiljem ning nüüd venitab seda veel ka vihm, ei tähenda see, et külviaeg kaugemale nihkub. “Talirapsi külviaeg on juba läbi,” kinnitab Tartumaa põllumees Avo Samarüütel.

Tema ettevõte OÜ Männiku Piim külvas talirapsi 17.–19. augustini. Külvatud on 105 ha. Tänavu on neil maas kolm sorti: ‘Secure’, ‘Visby’ ja ‘Serpa’.

Mati Nurm Valgamaalt külvas talirapsi eelmisel nädalal. “Taliteraviljade külviajaks jõutakse ilmselt põllud ära harida, küll takistab hiljemaks jäänud koristus talirüpsi ja -rapsi põldude ettevalmistamist, sest need tuleb augustis maha panna,” tunnistab Valgamaa teraviljakasvataja. Rapsi ei saa tavaliselt külvata otsekülvina, mulda tuleb enne harida ja see võtab oma aja.

Kevili leidis näituselt uue külviku

Selleks et raps võimalikult ruttu maha külvata, katsetasid Kevili liikmed Madis Ajaots, Mati Nurm ja Jaak Läänemets oma põllul uut tüüpi külvikut, mida nägid suve algul Inglismaa põllutehnikamessil Cereals. Tegemist on Taanis toodetud He-Va sügavkobestiga, millele on monteeritud väetisekülvik ja seemnekülvik.

Loe artiklit edasi Maalehest