Avaldatud: 7. veebruar 2024Kategooriad: Maaettevõtlus, UudisedSildid: ,

Karol Sepik, Maaelu Teadmuskeskus

Eesti ettevõtja peab tihtilugu lisaks põhitööle õppima sotsiaalmeedia reklaaminippe, andmeanalüüsi, turundust, tõlkimist ja veel mitmeid eduks vajalikke oskusi. Et mainitut korralikult selgeks saada, oleks vaja elada mitu elu või kaasata spetsialiste. Viimase jaoks kipub raha nappima, polegi teist õieti.

Õnneks on tehisintellekti näol leitud tõhus abimees. Pelgalt aastaga on selgunud, et tehisintellekti või tehisaru kasutamine kiirendab ettevõtete turundusliku,  ärilise ja tootearenduslikku võimekuse kasvu.

Tehisaru atitab ka põllumajanduses.
Fototöötlus Karol Sepik

Isegi ilma ennustamisel tehakse parajasti ajalugu. Kahe kuu eest teatas Google’i DeepMind, et nende ilmaennustus-AI on oluliselt täpsemalt ilma ennustanud kui Euroopa keskpika ilmaennustuse keskus, millel prognoosimissüsteemi peetakse maailma kõige arenenumaks.

OpenAI loodud tehisaru ChatGPT uusima keelemudeli ChatGPT-4 võimekus on märkimisväärne, sest see kasutab andmete analüüsiks värskeid andmeid üle interneti ning vajadusel töötleb sekunditega läbi etteantud mahukad dokumendid. Kuidas seda efektiivselt ära kasutada? Selleks on vaja tehisarule anda struktuurseid käsklusi ehk prompt’e . Lähitulevikus on kõige nõutum amet suurte keelemudelite (ingl large language models, LLM), nagu ChatGPT prompt’ide kirjutamine. Elukutse võib juba praegu sisse tuua märkimisväärse palga ja ennustuste järgi kasvab sellega seotud oskuste väärtus tulevikus veelgi.

Potentsiaal, mille kõnealune keelemudel hea loovuse ja piisavate oskustega inimesele annab, on paljude arvates märkimisväärne, et mitte öelda ulmeline. Sotsiaalmeediavõrgustikes leidub juba praegu automaatselt genereeritud sisu, blogipostitusi ei kirjuta paljuski enam inimesed ise jne. Mitmed aeganõudvad ja rasked ettevõtmised suudab tehisaru lihtsa käsklusega ellu viia mõne hetkega.

Näited ettevõtlusest

Põllumajandusettevõtted üle maailma on uurimas ja läbi viimas erinevaid viise, kuidas integreerida ChatGPT ja muude tehisintellektide vahendeid. Näiteks kasutakse ChatGPT 4 täiustatud pildikirjeldusfunktsioone, et analüüsida põllukultuuride tervist, tuvastada kahjureid ja saada terviklik ülevaade. See meetod aitab probleemiga õigeaegselt tegeleda.

Tehisintellekti kasutamise initsiatiiv Indias on andnud julgustavaid tulemusi. Näiteks saagikus hektari kohta on suurenenud 21%, pestitsiidide kasutamine on vähenenud 9%, väetiste kasutamine on vähenenud 5% ja ühikuhinnad on kvaliteedi paranemise tõttu tõusnud 8%. 

Tehisintellektiga loodud materjali anitab ära tunda Hive.

ChatGPT-d on kasutatud ka assistendina reklaamtekstide kirjutamisel, aga ka toetuste leidmisel ja läbirääkimistel. On olemas näide, kus põllumajandustootja küsis tehisintellekti nõu äriläbirääkimiste kohta. Tehisintellekti vastus sisaldas olukorra plusse ja miinuseid ning strateegilise lähenemise juhiseid. Nõu saanud tootjat saatis edu.

Ettevõtted kasutavad ChatGPT võimalusi, et pakkuda spetsialiseeritumaid vahendeid. Näiteks Farmers Business Network on käivitanud Chati põhjal tehisintellekt-nõustaja Normi, mis on koolitatud arvestama konkreetseid põllumajandusandmeid ja võib anda kohandatud nõuandeid, lihtsustades seeläbi keerukaid juhtimisülesandeid. Põllumajandusega tegelevaid „assistente” võib leida ChatGPT enda „närvivõrgust” veelgi.

Pilte loovaid tehisintellekte kasutatakse edukalt turunduses, olgu siin näiteks kas või verivärske Selveri laadatibu. Kes aga tahab tehisintellektiga tehtud materjali ära tunda, siis tõhusaks vahendiks on selleks Chrome’i lisavidin Hive.

Kuidas alustada?

Maaelu Teadmuskeskuse innovatsioonipäeval rääkis digiturunduse ekspert Teet Torim tehisintellektiga suhtlemise ABC-st. Alustuseks tasub proovida ChatGPT tasuta 3.5 versiooni ja kui suhtlemine tehisintellektiga paistab tulemusrikas, tasub üle minna versioonile 4.

Ettekande ajajaotus

  • 00:55 Milleks meile AI?
  • 02:20 GPT 3.5
  • 04:10 GPT 4
  • 09:55 Prompting ehk sisendi kirjutamine
  • 15:10 Teeme ChatGPT enda omaks (Custom Instructions)
  • 21:35 Töö failide ja dokumentidega
  • 23:49 Erinevad liidesed (plugins)
  • 26:00 Ehita oma isiklik assistent
  • 30:05 AI tööriistad, milleta enam tööd teha ei taha
  • 35:38 vaatame konkreetsemalt ChatGPT sisse

Eelnevat arvesse võttes tasub meeles pidada, et tehisarul on omad piirangud. See ei saa asendada kogenud lihast ja luust tegijate nüansirikkaid teadmisi ja kogemusi, eriti kui miski nõuab abstraktset mõtlemist ja põhjus-tagajärg seoste mõistmist põllumajanduse keerulises keskkonnas. Edukat katsetamist!

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/