Avaldatud: 26. september 2022Kategooriad: Maaettevõtlus, UudisedSildid: , ,

Allikas: EPKK infoleht nr 3
juuni 2022

Copa-Cogeca prognoosi kohaselt sõltub paljugi ilmastikuoludest

Copa – Cogeca teravilja ja õlikultuuride töörühmade eksperdid märkisid juuni lõpus Brüsselis toimunud koosolekul, et hinnanguliselt tuleb kogu EL-27 teraviljatoodang 2022. aastal  277 miljonit tonni. See oleks 4,4% madalam kui eelmisel turustusaastal (kokku 290 miljonit tonni)  ja 3,8% vähem kui viimase viie aasta keskmine (288 miljonit tonni). 

EL-27 pehme nisu kasvupind oli peaaegu stabiilne

Külvati 21,7 miljonit hektarit. Madalama saagikuse tõttu väheneb toodang 123,4 miljoni tonnini võrreldes 129,2 miljoni tonniga eelmisel aastal. Sarnast toodangu langust on oodata ka teiste teraviljade puhul, järsem langus on kõva nisu puhul, mille toodang peaks vähenema 2021. aastaga võrreldes 14,6%.

Tootmist võivad tugevalt mõjutada äärmuslikud kliimanähtused

Copa-Cogeca teraviljatöörühma esimees Jean-François Isambert kommenteeris: „ELi pehme nisu tootmist võivad tugevalt mõjutada äärmuslikud kliimanähtused paljudes piirkondades, kus on kõrge temperatuur, vihmapuudus või rahe. Ootame madalamat saaki, umbes -5%. Pidades silmas Ukrainas toimuvast sõjast tingitud toidupuuduse ohtu mitmes importivas riigis ja toiduainete hindade inflatsiooni on oluline, et Euroopa Komisjon võtaks neid hoiatusi tõsiselt arvesse ja näeks vajadusi ette. Mõnes piirkonnas oleme juba mures väetise ostmisel kogetud viivitusest. Läbipaistvust ja konkurentsi ELi väetiseturul tuleb tugevdada. Samuti oleme mures logistiliste kitsaskohtade pärast, mis mõjutavad Ukrainast pärit teravilja eksporti ja sellega seotud turukatkestuste riske. Lõpuks vajavad teraviljakasvatajad praegu õiguskindlust, kuna nad peavad tegema otsuseid järgmise aasta külvi kohta lähinädalatel. Komisjon peab otsustama ÜPP 2023 paindlikkusmeetmed kiiresti, kindlasti enne sügiskülvi.

Õlikultuuride saagi osas on prognoosid positiivsemad.

Copa – Cogeca näeb ette saagi suurenemist 32,1 miljoni tonnini, mis on 8,5% rohkem kui eelmisel aastal ja suurem kui mitmeaastane keskmine 29,8 miljonit tonni. EL-27 õliseemnete kõrgem toodang tuleneb kasvupinna suurenemisest peaaegu 1 miljon hektarit võrreldes eelmise hooajaga ja juhul, kui ilmastikutingimused on soodsad, tuleb stabiilne saak.

Pürenee poolsaarel ja Kesk-Euroopa piirkondades olid taliviljade külvitingimused soodsad

Õliseemnete ja valgukultuuride töörühma esimees Pedro Gallardo rääkis, et Pürenee poolsaarel ja Kesk-Euroopa piirkondades olid taliviljade külvitingimused soodsad. Päevalille- ja valgukultuuride külvipind on kevadel pärast Vene invasiooni Ukrainasse kasvanud, vastavalt +9,3% ja +6%. Need prognoosid ei tohiks meid aga panna unustama suurenevaid raskusi tootmisel. Põllukultuuride kaitsmine haiguste ja kahjurite eest on keeruline, kuna tõhusaid kaitsevahendeid pole enam saadaval. Väga kiiresti on vaja tagada juurdepääs sortidele, mis on kliimamuutustega paremini kohanenud ja haigustele ja kahjuritele vastupidavad ning pakkuda ka efektiivseid alternatiivsed kaitsemeetodeid.

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/