Avaldatud: 17. juuni 2013Kategooriad: Uudised

Vahenurmes uudistasid piirkonna viljakasvatajad eile AS Oilseeds Trade’i aita-kuivatit, mis renoveerimisjärgselt suudab kaheksa tunniga töödelda kuni 200 tonni teravilja.

Eesti kapitalil põhinev omanikettevõte investeeris aida-kuivati seadmete uuendamisse pool miljonit eurot, sellest oli PRIA toetus üks viiendik ehk 100 000 eurot.

“Põllumajandusse tuleb aktiivselt investeerida, sest see säilitab elu maal, ja riigi arengus esimene võtmeküsimus ongi põllumajandus,” rääkis AS Oilseeds Trade’i tegevjuht, Pärnu juurtega Veikko Vahar uuendatud rajatisega tutvusringi tegemise eel.

Kahe aastaga on aktsiaselts investeerinud Pärnu maakonnas põllumajandusse poolteist miljonit eurot, mullu pärast jaani avas Oilseeds Trade Pärnu külje all Kilksama külas 8500 tonni mahutava teraviljahoidla, renoveerides selleks omaaegse kolhoosidevahelise seafarmi elevaatori.

Täiuslik süsteem

Halinga valda Vahenurme kolhoosiajal ehitatud 31 900ruutmeetrise kogupinnaga aida-kuivati ostis Oilseeds Trade 2004. aastal, sest ettevõte teenindab põhiliselt Lääne-Eesti ja saarte põllumajandustootjaid. Portsjonkuivatis suudeti tööpäevaga ehk kaheksa tunniga kuivatada 30 tonni vilja, uue sisseseade muretsemise järel suureneb kuivati tootlikkus ligi seitse korda.

Esimene uudsevili peaks punkritesse jõudma kohapealse põllumajandusettevõtte Vahenurme Agro ja naabermaakonna Vigala Agro põldudelt.

Töökorraldus on selline, et teraviljakoormaga auto sõidab kaalumajast vastuvõtukohani, seal tehakse vajalikud proovid, hinnatakse kvaliteet ja seejärel võib 25–30tonnise koorma välja kallutada. Edasine hakkab toimuma juba täisautomaatse juhtimisega rajatise sisemuses, läbi selle sorteeri ja punkrite.

“Tolmu ja teraviljajäätmete probleem on lahendatud sellega, et meil saab siin kogu selle prahi elimineerida,” rääkis Vahar uuendustest. “Vanasti oli probleem selles, et ümbrus oli teraviljatolmu ja puhastusjäätmeid täis, nii et oleme parendanud ka kohalikku elukeskkonda.”

Elukeskkonna parendamine on ettevõtte tootmiskultuuri küsimus. Kollase katteseina ja roheliste ustega uuendatud välimusega hoonekompleksi naabruses on kolhoosiaegne kartulihoidla, mis oma välimuse ja ümbrusega külamaastikku ei kaunista.

Töökohti ait-kuivati ei lisa, kaks laooperaatorit on kogu selle personal.

“Üks kapp ja värviline ekraan – aju on selles ruumis,” näitas Vahar juhtimiskeskust, mille ekraanil on näha kogu tööprotsess ja kui tekib mingi tõrge, saab kuivatimees selle kohta otsekohe teate.

Seljad kokku

Kuivatis jaotab vilja punkritesse niinimetatud kelk, viljajaotussüsteemid on uued, punkrid aga jäänud need, mis siin juba varem olid.

“Punkreid on kümme, need mahutavad 250–300 tonni vilja ja kui järgmine päev on vihmane, vili märjem, jääb ruumi puudu,” rääkis teejuhiks olnud Vahar. Kuivatatud vili liigub linte pidi kas lattu või veokisse.

Enne renoveerimist töötaski Vahenurme ait-kuivati portsjonkuivatina, mingi kogus vilja kuivatati ära, võeti välja ja siis lasti uus kogus sisse. Nüüd on vili ringluses, võimsus suurem ja sorteerimiskaod väiksemad.

“Kas ma siia oma vilja kuivatada toon, oleneb teenuse hinnast,” lausus Eedu-Enno talu rajaja agronoom Eduard Jaansen, kes on Sauga valda oma talu juurde ehitanud ise kuivati ja kasvatab teravilja ning rapsi.

Lääne-Eestis vilja- ja rapsikasvatust hoogustanud Oilseeds Trade lähtub tegevuse arendamisel soovist, et meie põllumehed paneksid seljad kokku, arendaksid ühistegevust ja suudaksid püsida konkurentsis Lääne põllumajandustootjatega.

AS Oilseeds Trade on Eestis üks suuremaid põllumajandusettevõtteid, selle käive oli eelmisel aastal umbes 50 miljonit eurot.

Oilseedsi kaubamärgi all on kolm ettevõtet, need on AS Oilseeds Trade, Oilseeds Agro OÜ ja OÜ Jatiina, kõik need põhinevad kodumaisel kapitalil ja eesmärgiks on seatud tegevuse laiendamine Baltimaades. Põhitegevus on teravilja- ja rapsikasvatus, põllumeestele kuivati- ja hoiustamisteenuse pakkumine ning turustamine, väetiste ja põllumajandustehnikaga varustamine, nõustamine. Näiteks on OÜ Jatiina Deutz-Fahri traktorite ametlik esindaja Eestis.

Vahenurmes järgnes renoveeritud aida-kuivatiga tutvumisele põlluring, et kogenud pilguga teraviljakasvatajad saaksid veenduda, millist kasu annavad leheväetised, mis jõuavad koduriiki Oilseedsi vahendusel.

Silvia Paluoja
Pärnu Postimees, 14.06.2013

 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/