Avaldatud: 1. detsember 2012Kategooriad: Uudised

Põllumajandusministeerium tahab uue maaelu arengukava (2014–2020) raames luua uue toetusmeetme väikeste põllumajandusettevõtete majapidamiste arendamiseks.

Põllumajandusministeeriumi maaelu arengu osakonna juhataja Marko Gorban ütles Saarte Häälele, et meetme raames toetatakse investeeringuid, mis aitavad kaasa põllumajandusettevõtte arendamisele ja konkurentsivõime parandamisele. Toetust antakse kuni 15 000 eurot ning selle saamise eelduseks on äriplaani esitamine, mis muu hulgas näitab ettevõtte suutlikkust investeeringut ellu viia.

Toetuse sihtgrupp on põllumajanduslikud majapidamised, mille müügitulu jääb vahemikku 4000–8000 eurot. Selliseid põllumajandustootjaid on Eestis umbes 2500. “Arvestades, et nii väike müügitulu ei võimalda teha väga suuri investeeringuid, siis olemegi sellistele tootjatele ette näinud lihtsustatud toetusskeemi,” ütles Gorban.

Eelkõige näeb põllumajandusministeerium siin potentsiaalse sihtgrupina erinevaid nišivaldkondi, näiteks kitse- ja lambakasvatus, mesindus jne, mis suudaksid pakkuda inimesele maapiirkonnas põllumajanduses töökoha. Samuti peaks toetus andma arengutõuke, mis võimaldaks tootjate tegevust laiendada ja mitmekesistada, lausus Gorban.

Ta lisas, et meetme puhul on tegemist põllumajandusministeeriumi esialgse ettepanekuga, mille osas arutelud sotsiaalpartneritega alles käivad ning lõplikud otsused tehakse pärast Euroopa Liidu eelarve ja sellest tulevate vahendite selgumist.

Maamajanduse infokeskuse põllumajandussektori majandusanalüüsi osakonna juhataja Marju Aamisepp ütles, et Eestis on majapidamised, kelle müügitulu jääb vahemikku 4000–8000 eurot, nad omavad keskmiselt 19 ha maad, kus keskmiselt 5 hektaril kasvab teravili ja 9 hektaril söödakultuurid. Lisaks on neil mõned lehmad ja nad peavad lambaid.

“Nad on segatootjad, neil on ühte-teist ja kolmandat ja õieti mitte midagi,” rääkis Aamisepp. Keskmine nisusaak on selles tootjarühmas 1,8 t/ha ja keskmine piimatoodang 4700 kilogrammi lehma kohta. Nende hulgas on palju mahetootjaid.

Ain Lember, Saarte Hääl (01.12.2012)

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/