Avaldatud: 13. märts 2022Kategooriad: Loomakasvatus, UudisedSildid: , , ,

Allikas: Tõuloomakasvatus, ajakirjast International Dairy Topics refereerinud Heli Kiiman
Märts 2022

Vaatame üle olulised võtmekohad, mida arvestada enne nisade desinfitseerimisvahendi ostmist. Väga oluline on tuvastada iga lehma mastiiti haigestumise peamised põhjused, et seejärel langetada otsus ühe või teise hügieenivahendi ostuks.

eesti maatõugu veis
Tõhus ja järjekindel nisade desolahusesse kastmine enne ja pärast lüpsi on olulise tähtsusega lüpsilehmade tervise ja jõudluse tagamisel. Foto: E.Raid

Aastaajast olenemata ei tuleks alahinnata lehma udara hügieeni tähtsust. Tõhus ja järjekindel nisade desolahusesse kastmine nii enne kui ka pärast lüpsi on olulise tähtsusega lüpsilehmade tervise ning jõudluse tagamisel.

Nisade desinfitseerimine enne lüpsi vähendab bakterite arvu udaral ja eriti efektiivne on see keskkonnas elavatele udarapõletikku (mastiiti) põhjustavatele bakteritele, Esherichia coli ja Streptococcus uberis. Samas nisade lüpsijärgne desinfitseerimine on oluline otsesel kokkupuutel mastiiti tekitavate patogeenide leviku pidurdamisel.

Turult on võimalik saada väga laias valikus nisade lüpsijärgse desinfitseerimise vahendeid: joodi, piimhappe, kloorheksidiini või eelnimetatud toimeainete erinevatel kombinatsioonidel põhinevaid vahendeid. Samamoodi on valida mitmete võimalike desovahendi nisadele kandmisviiside vahel nagu pihustamine, nisade desolahusesse kastmine, vahuga nisa katmine.

Desovahendeid toodetakse vastavalt kasutamisotstarbele, kas vahetult enne lüpsmise alustamist või selle lõpetamist, samas on kõik tooted desinfitseeriva toimega. Valik on suur ja vaja on leida sobivam.

Artikkel võtab vaatluse alla olulised võtmekohad, mida arvestada enne desinfitseerimisvahendi ostmist. Väga oluline on tuvastada iga lehma mastiiti haigestumise peamised põhjused, et seejärel langetada otsus ühe või teise hügieenivahendi ostuks.

Väga tähtis on mastiiditekitaja kindlakstegemine udarahaigete lehmade piimaproovidest.

1. Lehma nisade seisukord farmis

Pehme, ühtlane ja õrn nahk ning sile nisa tipp on olulised nii bakterite paljunemise takistamisel kui ka udarapõletikku haigestumise vältimisel. Lehma nisad on püsiva surve all kogu lüpsi kestel: nisakannude mass, vaakumi tugevus jne. Sellest tulenevalt ongi esimeseks vastust ootavaks küsimuseks enne nisade desovahendi ostmist, milline on lehma nisade seisukord farmis.

Kuiv, lõhenenud või pragunenud nisa nahk või nisa tipp näitab hüperkeratoosi, mis nõuab erilist tähelepanu. Sobiks piimhappe baasil valmistatud desinfitseerimislahus, mida iseloomustatakse nii nisasid pehmendava kui ka desinfitseeriva vahendina. Selliselt tutvustatakse firma Neogen desovahendit Synodex, mis on sobiv nii nisade desinfitseerimiseks kui ka nisa naha parendamiseks.

2. Udarapõletike esinemine

Mastiit on üks peamistest haigustest, mis mõjutab nii lüpsikarja tervist kui ka toodangunäitajaid. Subkliinilised mastiidid ei ole alati nähtavad, samas ikkagi mõjutavad lehmade piimatoodangut ning püsib nakkusoht karjas.

Kliiniline mastiit on farmis võrreldav  jäämäe tipuga. Kui farmis on probleem nii lehmade udarapõletikku haigestumisega kui ka nisade seisukorraga, siis soovitatakse piimhappel põhinevat desovahendit, mis tõkestab haigustekitajate levikut.

Teise võimalusena võib kasutada kloorheksidiinil põhinevat nisade desovahendit, mis võiks kõne alla tulla farmides, kus lehmade nisad on heas seisukorras ning tarvis on pidurdada haigustekitajate levikut. Firma Neogen soovitab vahendit Hexsolve, mis on valmistatud kloorheksidiini baasil. Nisade desinfitseerimisel eespool nimetatud vahendiga hoiame mastiiditekitajate leviku farmis kontrolli all.

3. Puhastusvahendid

Udara ettevalmistusvahendid peavad olema heade puhastusomadustega. Aasta ringi laudas peetavate lehmade udarate nõuetekohane puhastamine on vajalik, et vältida toorpiima saastumist mustuse ja saasteainetega. Sobivad puhastusvahendid on segud, mis  sisaldavad nii desinfitseerivaid kui ka pindaktiivseid aineid.

4. Toote viskoossus

Desinfitseeriva aine konsistentsist oleneb selle nisal püsimise kestus. Kõrge viskoossusega desinfitseerimisvahend tekitab nisadele kaitsekihi ja blokeerib patogeenid, mis üritavad läbi nisakanali udaraveerandisse pääseda. Samuti avaldab seda tüüpi desinfitseeriv aine nisa nahale kauakestvat pehmendavat toimet. Neogeen iseloomustab toodet kui leebet, hüdreeruvat ja nisa naha pinna hea seisundi tagajat.

On tooteid, mis tagavad kuni 12-tunnise kaitse ja kontrolli. Need desinfitseerimisvahendid on suurepärased siis, kui farmis on peamisteks mastiiditekitajateks  Esherichia coli ja Streptococcus uberis.

5. Ilmastiku roll nisadeso valikul

Erinevad ilmastikutingimused seavad piirangud sobiva nisade desovahendi valikul. Suvi esitab piimakarjakasvatajale uusi väljakutseid karja hea tervise ning heaolu tagamisel. Kuiv ja kuum ilmastik halvendab nisa naha seisukorda ja sellest tulenevalt tekitab patogeenide arvukuse kasvu ning udarapõletikku nakatumise riski.

Kärbsed kui nakkusesiirutajad võivad põhjustada udarapõletike teket ning halvendada lehmade heaolu kogu suveperioodil.  Tulemusena väheneb lüpsilehmade jõudlus, suurenevad ravikulud; seega tekitavad kärbsed probleeme nii lehmadele kui ka farmeritele. Neogen on välja töötanud piimhappepõhise nisade desinfitseerimislahuse Synoshield, eesmärgiga kaitsta nisa kahjustuste eest.

Toimetaja: Liina Ulm

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/