Avaldatud: 10. aprill 2021Kategooriad: Loomakasvatus, UudisedSildid: , ,

Allikas: EIP-AGRI teeninduspunkt
Artikkel avaldatud esmakordselt maainfo.ee veebis 22. mai 2020. a

Inspireeriv idee: söömuse parandamine lehmadel, lammastel ja kitsedel

Lehmad ei ole mänguautomaadid, kuhu panna sööt sisse ja saada piima ning hiljem raha kätte. Nad on tundlikud isendid, kes näitavad meile tugevaid signaale, millele peaksime reageerima.” Christine Gosling on Ühendkuningriigi piimakarjakasvataja, kes kasutab loomade erilist vaatlustehnikat.

Obsalim on vaatlustehnika, mille töötas välja prantsuse veterinaar dr Bruno Giboudeau. Ta märkas, et suur hulk söödaga seotud sümptomeid lehmadel, lammastel ja kitsedel peegeldavad täpselt nende ratsiooni seeduvust.

Tehnika põhineb sümptomikaartidel, et põllumajandustootja saaks teha esmase diagnoosi ning kohandada vastavalt ratsiooni. Koostatud on 61 kaarti, mida saab taskus kaasa võtta. Vali välja kaardid, mis vastavad loomadel täheldatud sümptomitele ja kasuta „korrelatsioonikoefitsiente”, et välja selgitada mida on vaja söödaratsioonis muuta. Kaardid jagunevad sümptomite gruppideks: karv, nahk, väljaheited, silmad, nina, jalad jne ning ka söömus, piim ja käitumine. Kaartide kasutamiseks on olemas käsiraamat, veebitutvustus ja eritarkvara.

Pildi allikas www.obsalim.com

Christine Gosling alustas kaardisüsteemi kasutama piimakarja õpiringis (field lab). Suvekuudel õpiti sümptomeid tuvastama. Näiteks kui lehma tagaosa on räpane, siis tead, et puhkamis-/lamamisruumiga on probleem. Järgmine samm on kontrollida, kas õla taga on lakkumise märgid, mis viitavad mäletsemist mõjutavale mao pH ajutisele langusele, ja nii edasi. Viimaks valitakse kõige silmatorkavamad sümptomid vähemalt kolmest erinevast kehaosast, arvutatakse iga kriteeriumi väärtus ja tulemus näitabki ratsiooni sobivust. Juhendiraamat on edasiste valikute osas väga abiks. Otsustada tuleb, millist osa ratsioonist muuta või tasub parandada söötmise viisi, sööta või lamamisruumi.

Obsalim on lahendanud Chrisine karja terviseprobleeme ning suurendanud karja üldist tervist ja elujõudu. Sügisel näiteks oletati, et karjamaarohu proteiinisisaldus on vähenenud ning lisati valgurikkamat täiendsööta. Mõne päeva pärast olid karjas mastiidijuhtumid ja täheldati ka teisi sümptomeid valgu liigtarbimisest.

Pildi allikas www.obsalim.com

Kaardid on väljatöötatud nii lehmade, lammaste kui kitsede kohta ja nii inglise, prantsuse, hispaania ning vene keeles.

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/