Avaldatud: 28. juuni 2023Kategooriad: Loomakasvatus, Taimekasvatus, UudisedSildid: , , ,

Allikas: Maaelu Teadmuskeskus, 28.06.2023

Kas oled vahel mõelnud, kui palju naabrimehe või sinu enda traktori töötund tegelikult maksab? METK on selliste arvutuste tegemiseks koostanud masinakulude kalkulaatorid.

Tootmise kestlikkuse tagamiseks on oluline, et kaetud oleks tootmiskulud ehk toodangu omahind. Neist moodustavad kulud masinatöödele märkimisväärse osa. Toodangu omahinna arvutamisel ja ka tootmisesse sobivate masinate valiku lihtsustamisel on abiks masinate töö hinna kalkulaatorid.

METKi koostatud masinakulude kalkulaatorid põhinevad algoritmidel, mis arendati Soome-Eesti koostöös Enno Koigi juhtimisel välja sajandi alguses. Et tulemused oleks võimalikult lähedased tegelikule majandusolukorrale, on neid mitu korda kaasajastatud.

Kalkulaatorid on loodud MS Office Exceli programmi rakendusena, kasutaja saab seal sisendparameetreid ise muuta. Tuleb kindlasti meeles pidada, et mitu muutujat (ennekõike masina kasutamiskoormus aastas) mõjutab otseselt lõpptulemuse paikapidavust. Mida ausamalt andmed sisestada, seda tõelähedasemad on tulemused.

Põllumajanduses kasulikke kalkulaatoreid on mitmeid, vaata loetelu Teabesalve digiakadeemias

Üheks võimaluseks tootmise planeerimisel järgnevaks paariks aastaks, aga ka hilisemal tulemuste analüüsimisel, on lihtsustatud ökonoomilise arvestuse mudel, milles kasutatakse kattetulu arvestamise põhimõtteid

Toimetas: H.Tamsalu

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/