Avaldatud: 28. mai 2012Kategooriad: Uudised

Öösel vastu neljapäeva käisid hundid Salme vallas Rahuste külas kahes talupidamises, kus murdsid kokku kaheksa lammast. Ühele kaelast haavatud lambale tuli teha hädatapp.

Teepõllu talu peremees Johannes Usin avastas huntide poolt toime pandud tapatöö eile hommikul kella üheksa ajal, kui läks vaatamata šoti mägiveiseid. Lambad olid väga erutatud ja tahtsid kaheksa hektari suuruselt piiratud maatükilt välja pääseda.

“Leidsin karjamaalt kaks surnud lammast, kõrid läbi näritud. Kolmandal lambal sõid hundid poolenisti kõhu ära. Ühel tallel oli kael verine. Ega tast elulooma enam ole, kuigi selle saab endale veel lihaks teha,” arvas Usin.

Eile tuligi vigastatud lambale teha hädatapp. Ehmunud peremees kutsus kohale jahimehed, kes tegid kindlaks, et tegemist peab olema huntide tööga, sest koerad nii puhtalt kõri kallal ei tegutse. Pealegi ei ole sealkandis kellelgi suuri koeri.

“Täpselt selline tunne on, nagu vabariik oleks mu maha jätnud. Eile kella üheni päeval oli elektrikatkestus, ei saanud internetist vajalikke telefoninumbreid ka kätte. Loomaarst viibis Tartus kursustel. Ka tema ei saanud tulla,” kirus Usin. Edaspidi lubas ta oma lambaid ööseks enam mitte välja jätta ning ajab nad lauta.

Perenaise lemmik samuti murtud

Teepõllu talu naabertalu Uueoti maadel käisid hundid öösel samuti tegutsemas. Ligi 120-pealise lambakarja peremees Madis Sepp märkas neljapäeva varahommikul kella viie ajal, et lambad on maja ümber asuvalt heinamaalt välja pääsenud ja tagasi talu õue tulnud.

“Imestasin, miks nad siia tulid. Abikaasa ajas nad uuesti tagasi. Ühel lambal oli kints verine. Ma ei osanud esimese hooga midagi arvata,” rääkis Sepp. Pärast seda, kui naaber Johannes Usin talle helistas, hakkas Seppki oma maid põhjalikumalt üle vaatama.

Esimene ohver maja taga

Esimese murtud lamba leidis ta maja tagant paarisaja meetri kaugusel hoonest karjamaa mulgu juurest. Mere äärde minnes avastas ta veel kolm murtud lammast. Nende kallal olid pärast huntide tegutsemist käinud rebased ning kotkad.

Ühest tallest oli alles vaid selgroog, ühel vanal lambal sõid hundid ära pool külge ja jala. Vee piiril olid hundid murdnud perenaise Maive lemmiku – kaheksa-aastase lamba, kelle ta ise oli üles kasvatanud ja lutipudelist toitnud.

Kaelast saadik mudasse kaevatud

Maanina otsast paistis Madis Sepale kaugemalt kätte värske mudahunnik. Lähemale jõudes avanes talle võigas vaatepilt. Viies rünnaku ohver oli mudasse kaevatud, ainult pea paistis. “Ilmselt jätsid hundid selle lambakorjuse endale mustadeks päevadeks. Ümber paistsid selged hundijäljed. Jälgede järgi tundub, et käis kaks hunti,” ütles Sepp jahimehekogemuse põhjal. Viimati ründasid hundid tema lambakarja 20 aastat tagasi.

“Pärast seda tehti ikka õiget hundijahti. Sõrves lasime kaks tükki maha. Nüüd pole midagi muud, kui peab ise valvama hakkama. On kaks võimalust, kas viia lambad kombinaati või magada nendega koos karjamaal. Siis on lootust, et mõned siiski sügiseni säilivad,” arutles Sepp.

Eile käis lammaste murdmist fikseerimas keskkonnaameti Hiiu, Lääne ja Saare regiooni metsanduse juhtivspetsialist Roland Rüütli. Ta koostab selle alusel ekspertiisiakti ning väljastab lammaste omanikele, kes saavad hiljem esitada keskkonnaametile kompenseerimise taotluse.

Ahto Jakson, Meie Maa

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/