Avaldatud: 3. aprill 2014Kategooriad: Uudised

Sel aastal on Läänemaal suure hüppe teinud põllumaa hind, mis on praegu 37% kõrgem kui mullune keskmine.

Maa-ameti kinnisvaratehin­gute statistika näitab, et mullu oli Läänemaal haritava maa keskmine müügihind 1430 eurot hektar. Tänavu on see aasta esimestel kuudel olnud 530 euro võrra kallim ehk I960 eurot hektar:

Läänemaal on praegu harita­va maa hind mõnesaja euro võrra kõrgem Harju- ja Järva­maast. Läänemaal on haritav maa 30 euro võtta kõrgem isegi Viljandimaast.

Mullusega võrreldes on täna­vu haritava maa müügihind kallinenud kõigis maakonda­des. Hinnatõusu põhjuseks on pakutud varasemast suure­maid otsetoetusi.

..Põllumaade toetus tõuseb ja kõik tahavad sellest osa saada," ütles Läänemaa üks suuremaid maa- ja metsaomanikke Einar Pärnpuu Kullamaalt. Tema Rei-nu-Einari osaühingul on 1000 ha põldu ja 1000 ha metsa.

Pärnpuu sõnul ei vasta suu­rem toetus tõele: ..Järgmisel aastal peaksid otsetoetused hoopis 20-30% vähenema."

Otsetoetuste vähenemisest kõneles ka põllumajandusmi­nister Ivari Padar teisipäeva­ses Postimehes.

Mullu tehti Läänemaal 103 haritava maa müügitehingut, kokku müüdi 1250 ha. Tänavu on tehtud 14 tehingut, omanik­ku on vahetanud 140 ha.

Kinnisvaramaakler Hille Kanter ütles, et tavaliselt lähe­vad müüki keskmiselt 10 ha suurused tükid. Talunikud aga tahaksid osta suuremaid tükke.

Linnamäel veiseid ja vilja kasvatav Arne Tamm ütles, et 10 ha on juba suur tükk, tavali­selt pakutakse 2-3 ha kaupa.

Tammel on oma maad 500 ha ringis, juurde rendib ta 400 ha.

„Kui pakutakse, tuleb osta," ütles Tamm. Põhiliselt on ta ostnud maid, mida ise rendib ja mida kohalik maaomanik müüki paneb. Kui hind on mõistlik, tasub võtta maaos­tuks pangalaenu, sest ka rendi­hinnad tõusevad, ütles Tamm.

Linnamäe kandis on põllu­maa rendihind praegu 25-50 eurot hektar. Tihtipeale aga kuuldakse, et Tartu kandis on rent juba sada eurot ja tahetak­se seda ka Läänemaal.

„See ei sobi meile, meie maa väärtus on Tartu omast kolm korda kehvem," ütles Tamm.

Pärnpuu sõnul on maa ainu­ke, mille pärast põllumehed omavahel konkureerivad, sest „kõik muu on börsikaup".

Põllumaa on nii hinnas, et riik ei müü seda enam, vaid annab oksjoniga rendile, sõnas Pärnpuu. Mõnel juhul on siis rendihind tõusnud koguni 130-150 euro peale hektarist.

Pärnpuu lisas naljaga poo­leks, et kui ta saaks oma maad rendile anda, teeniks ta sada tuhat eurot aastas, aga keegi millegipärast ei taha.

Metsamaa on kallinenud 4%

Maa-ameti andmeil on Lääne­maal metsamaa keskmine müü­gihind 1955 eurot hektari koh­ta, see on 75 eurot (4%) mullu­sest kallim.

Mullu müüdi Läänemaal 193 tehinguga maha 2300 ha met­sa. Tänavu on tehinguid 35, omanikku on vahetanud 340 ha.

„Kõik, mis müüki tuleb, kohe ka läheb," ütles kinnisvaramaak­ler Hille Kanter. Tahetakse met­sa, kus ei ole veel puid raiutud. Ostjad on metsa ülestöötami­sega tegelevad Eesti firmad. 

Lehte Ilves,
Lääne Elu, 03.04.2014 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/