Avaldatud: 16. jaanuar 2023Kategooriad: Loomakasvatus, Maaettevõtlus, UudisedSildid: , ,

Põlvkondade vahetus põllumajanduses puudutab paljusid ettevõtteid ja talusid. Ühelt poolt on noortel üha raskem leida talupidamisega alustamiseks vaba maad, teisalt on tegutsevatel ettevõtetel keeruline leida noori, kes tootmisega jätkaksid. Mida noored ise põlvkondade vahetusest mõtlevad?

Piimakarjakasvataja Eliise Kuusmik Purtse Farm OÜst ning Marie-Helene Jäger Sigwar OÜst on kaks noort, kellel talu üle võtmine vanematelt vahetult päevakorras. Eliise juba tegutseb oma vanemate talus, Marie-Helene ei ole oma otsust veel teinud, kuigi on ka praegu pereettevõttega seotud. Mõlemad osalesid “Liidrite kooli” 2022 aasta õppegrupis ning painid oma mõtted kirja arvamuslugudes.

Hirm teadmatuse ees

Marie-Helene Jägeri pere kasvatab Ida-Virumaal teravilja ja sigu ning toodab liha. Kuigi pereettevõtte põllumajanduses tegutsemine on tema sõnul andnud hindamatu kogemuse ja silmaringi avardanud, tunneb praegu linnas tegutsev noor maale elama asumise suhtes ebakindlust. Kogu seakasvatussektori nukker seis ning üleüldine ebakindlus majanduses ei julgusta teda vanaisa loodud ettevõtet üle võtma. Samas usub ta, et ühel päeval ta maale elama siiski asub, iseasi, kas just sigu kasvatama.

“Ilmselt on mul ükskord näpud mullas. Mis ma siin aga tegema hakkan? Kas võtan üle isa ettevõtmise või loon hoopis midagi uut ja puhtalt enda soovist? Seda veel ei tea, aga ega ma tulemata ei jää,” kirjutab Marie-Helene.

Erinevatel põlvkondadel on erinevad arusaamad

Noored toovad endaga värsked arusaamad ja uued töövõtted, samas on just eelmine põlvkond see, kes on üles ehitanud tugeva ettevõtte, kirjutab Eliise. Ta kirjutab ka põllumajanduse taagast – et noored on harjunud vanadelt kuulma, kui raske ja paljunõudev on talupidamine, puhkuseks ei ole aega ja sissetulekud on väikesed, ega taha seepärast end põllumajandusega siduda.

Meil kui noorema põlvkonna karjakasvatajatel tuleb olla tänulik oma eelkäijatele aluspõhja eest, mis nad meie kaasaegsele farmile ladusid. Vanema põlvkonna farmipidajad peaksid oskama aga lahti lasta jäikadest arusaamadest, et anda noortele võimalus kasutada modernseid tehnoloogilisi lahendusi.

Eliise Kuusmik, Purtse Farm OÜ
noor inimene piimaveiste juures söödalava ääres
Noor piimakarjakasvataja Eliise Kuusmik. Foto erakogust.

Praktikuna näeb ta, et just noortel on võimalus tulla ja tööd enda arusaamde järgi kohandada. Ajad on edasi läinud, palju asju on võimalik automatiseerida ning isegi piimafarmi tööd saab osaliselt juhtida ka eemal olles. ” Tänapäeva piimakarjakasvatus ei pea olema orjatöö,” leiab Eliise.

Eliise Kuusmik ja Marie-Helene Jäger osalesid Eestimaa Talupidajate Keskliidu täiendõppes “Liidrite kool 2022”. Eelmise lennu arvamuslood leiad artiklist “Liidrite kool põllumajandusjuhtidele”.

Liina Ulm
16.01.2023

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/